Osada Łowców Fok w Rzucewie
Do leżącego nad Zatoką Pucką Rzucewa warto zajrzeć ze względu na park kulturowy, który przybliża turystom życie łowców fok żyjących tu w epoce kamienia.
Pierwsze informacje o tym, że w leżącym na północ od Gdyni Rzucewie mogła znajdować się osada łowców fok, pojawiły się już około 1894 roku. Wtedy, podczas badań archeologicznych, odkryto ślady osady z epoki kamienia (V-ll wieku przed naszą erą). Badacze znaleźli nie tylko bogato zdobione glinia¬ne naczynia, ale również wiele kości fok. Stąd wniosek, że mieszkańcy tych terenów musieli polować na te zwierzęta i że były one podstawowym pożywieniem tubylców. Oprócz tego zajmowali się także rybołówstwem oraz obróbką bursztynu, który wymieniano na krzemień pasiasty służący do wyrobu narzędzi.
Dziś w tym miejscu utworzono Park Kulturowy Osada Łowców Fok. W chacie kaszubskiej, powstałej na fundamentach oryginalnego budynku z XIX wieku, można oglądać krzemienne i kamienne groty strzał oraz siekiery, które odkryto w osadzie. Są tu również gliniane naczynia i ozdoby z bursztynu sprzed tysięcy lat. Zrekonstruowano także chatę szamana z epoki kamienia i półziemiankę. Do zwiedzania udostępniono pracownię obróbki siekier kamiennych (jedynie w zachodniej Norwegii odkryto funkcjonującą w tym samym czasie podobną pracownię). Turyści mogą obejrzeć konstrukcję pieca garncarskiego z końca II wieku przed naszą erą oraz skorzystać z platformy widokowej, którą zbudowano na krawędzi klifu. Widać z niej Półwysep Helski, Cypel Rewski i samą osadę.
- "W podróży", maj 2015