Kościół ewangelicko-augsburski im. Marcina Lutra w Siemianowicach Śląskich
Kościół im. Marcina Lutra w Siemianowicach Śląskich jest świątynią parafialną siemianowickiej parafii ewangelicko-augsburskiej należącej do diecezji katowickiej. Powstała pod koniec XIX w. świątynia została wykonana wg projektu Franza Poserna z Pszczyny. Kościół reprezentuje charakterystyczny dla tamtych czasów styl neogotycki. Posiada jedną wieżę z trzema dzwonami wyprodukowanymi w warsztacie Bochumer-Stahlwerk Verein. Na szczególną uwagę zasługuje jej wyposażenie, które stanowi dzieło najbardziej znanych wówczas śląskich firm. Organy zbudowała znana firma ze Świdnicy – Schlag & Soehne, a przepiękne witraże są dziełem firmy Tuercke & Schlein z Żytawy. Ściany transeptu i łuk tęczowy pokrywały niegdyś freski autorstwa Margarethe Spindler-Hahn. Przedstawiały one „Sąd Ostateczny”, „Raj” i „Potępionych”. Zostały niestety usunięte po II wojnie światowej, kiedy to kościół został przejęty przez Państwo i przekazany Kościołowi Rzymskokatolickiemu.
Źródło: peuk.fiiz.pl
XVI-wieczna reformacja ominęła Siemianowice Śląskie. Ewangelicyzm zaczął się tutaj bowiem rozwijać dopiero w I poł. XIX w., za sprawą przybyłych do miasta (wówczas Huty Laura) rodzin Fitznerów i Zuellnerów. Siemianowiccy parafianie pierwotnie uczęszczali na nabożeństwa do kościoła im. Elżbiety w sąsiednim Chorzowie. Pierwszym śladem ich bytności na terenie miasta była wzniesiona i otwarta dopiero w 1861 r. ewangelicka szkoła wyznaniowa, która utrzymywana była w znacznej mierze przez ówczesną Bratnią Pomoc im. Gustawa Adolfa. W miarę wzrostu ludności ewangelickiej, zaistniała pilna potrzeba wybudowania dla niej kościoła. Kiedy w 1873 r. ewangelicy stanowili już 8% całej populacji miasta, regularne nabożeństwa zaczęto odprawiać w pomieszczeniu nowo wybudowanej cechowni kopalni „Laura”. Sprawowanie opieki duszpasterskiej nad ewangelikami poprawiło się znacznie, gdy w Siemianowicach pojawił się ks. Runge. To dzięki jego staraniom w mieści usamodzielniła się parafia ewangelicko-augsburska. Jej erygowanie nastąpiło w 1888 r. Rok wcześniej poświęcono ewangelicki cmentarz, wybudowano także plebanię oraz powiększono szkołę, która od 1870 r. posiadała status szkoły publicznej. Nadal jednak do dyspozycji parafian pozostawał jedynie dom modlitwy na terenie huty, który przestał być już wystarczający, jako że nie był już w stanie pomieścić wszystkich wiernych.
Uroczystość położenia kamienia węgielnego pod budowę kościoła odbyła się 20 kwietnia 1893 r. Już 20 lutego w dwa lata później świątynia została poświęcona. W tym krótkim okresie wybudowany został monumentalny, neogotycki kościół. W latach 1899–1900 wzniesiono dom parafialny, rozbudowany w 1927 r., w którym znajdował się dom opieki i przedszkole.
Dynamiczny rozwój siemianowickiej parafii ewangelickiej trwał do zakończenia I wojny światowej. Po podziale Śląska bowiem wielu parafian z Siemianowic wyemigrowało do Niemiec. Pomimo jednak, iż zmniejszyła się znacznie liczba parafian, nie miało to wpływu na dalszy rozwój życia parafialnego.
Po II wojnie światowej parafia utraciła swój kościół i budynek plebanii, który został przejęty przez Państwo i przekazany we władanie Kościołowi Rzymskokatolickiemu – Siostrom Wizytkom. Ewangelikom pozostał jedynie dom parafialny, w którym urządzono kaplicę. To w niej przez kolejne 55 lat rozwijało się życie parafialne. Dopiero w 2000 r. kościół im. Marcina Lutra w Siemianowicach Śląskich i plebania zostały zwrócone miejscowej parafii ewangelickiej. Stało się to dzięki osobistemu zaangażowaniu ks. biskupa Damiana Zimonia – Metropolity Górnośląskiego. Pierwsze nabożeństwo w odzyskanym po wojnie kościele odbyło się 2 kwietnia 2000 r. Na początku XXI w. przeprowadzono niezbędne prace remontowo-adaptacyjne, chcąc przywrócić świątyni jej pierwotny wygląd.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Kościół im. Marcina Lutra jest ogólnodostępny. Z uwagi jednak na fakt, iż msze św. nie są w nim odprawiane codziennie, w sprawie jego zwiedzania należy się kontaktować z kancelarią parafialną.