W głębi Lasów Janowskich, oparty o polny głaz, stoi drewniany krzyż. Ustawiono go w miejscu pierwotnie istniejącej tu mogiły żołnierzy AK. Gdy w sierpniu 1944 r. w Warszawie wybuchło powstanie, komendant główny AK wydał rozkaz, by uzbrojone oddziały podążyły powstańcom z pomocą. Z Krakowa wyruszył wtedy Batalion Skała liczący 520 żołnierzy i 28 oficerów. Na początku września dotarł do Lasów Janowskich i tam po ciężkiej bitwie z Niemcami przebił się z okrążenia i wycofał w rejon Miechowa. 12 poległych akowców pochowali w lesie mieszkańcy Sierakowa. Ekshumowani po wojnie, polegli spoczywają teraz na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Ich nazwiska oraz informacje o przebiegu bitwy przeczytamy na tablicy umieszczonej na ścianie kościoła w Złotym Potoku.

Źródło: polskaniezwykla.pl

Zaktualizowano 5 lat temu

Dane teleadresowe

42-253 Sieraków
place
50.738433, 19.526634Skopiowano do schowka
N50º44'18.359", E19º31'35.882"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Przybliżona pozycja GPS
Miejsce/obiekt, którego dokładna pozycja nie jest ostatecznie ustalona (np. grób na rozległym cmentarzu, bez dokładnie określonej lokalizacji na tym cmentarzu).
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Inne w kategorii: Upamiętnienia To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.