Opis

Wiercica jest prawym dopływem Warty, o długości około 30 km. Początek swój bierze na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, na stoku Ostrężnika. To tutaj właśnie, w pięknym lesie, biją dwa krasowe wywierzyska o imionach „Zygmunt” i „Elżbieta” (tak nazywały się dzieci słynnego poety, Zygmunta Krasińskiego, który bywał nad Wiercicą podczas pobytu w swoim pałacu w miejscowości Złoty Potok). Wody te wkrótce łączą się i płyną na północ efektowną Doliną Wiercicy. Rzeka tworzy na tym odcinku liczne rozlewiska, jej wody wykorzystywane są przez słynne stawy hodowlane, a na brzegach wznoszą się fantazyjne skały wapienne. Duży fragment doliny objęto ochroną w ramach rezerwatu przyrody „Parkowe”. Po opuszczeniu rezerwatu Wiercica osiąga dwie interesujące miejscowości: Złoty Potok i – następnie – Janów. Pierwsza z nich znana jest ze staropolskiego dworku Krasińskich (obecnie z małym muzeum) oraz z okazałego pałacu Raczyńskich, otoczonego rozległym parkiem. Dalej, do Warty, płynie już Wiercica przez lasy i łąki, mijając po drodze jeszcze jedną starą miejscowość – Przyrów.

Dla kajakarzy interesujący jest mniej więcej 19-kilometrowy odcinek rzeki pomiędzy wsią Sygontka a ujściem do Warty w miejscowości Karczewice. Oczywiście, spływ jest możliwy tylko przy dostatecznie wysokim stanie wód. Kajaki spuszczamy na wodę w miejscu, gdzie Wiercicę zasila niewielka Kozyrka. Następnie płyniemy przez Juliankę do zbiornika w Zalesicach, by przez stawy hodowlane, Przyrów, Knieję i Dąbek dotrzeć do Karczewic. Na trasie czeka nas kilka przenosek. Woda Wiercicy jest czysta, pstrągowa.

Proponowane trasy spływów kajakowych po Wiercicy:

  • Sygnotka - Przyrów, ok. 8km, Czas płynięcia 3,5-4 godz., trudności rzeki łatwa, przenoski 3,
  • Sygnotka - Karczewice (ujście Wiercicy do Warty), ok. 19 km.

 

Źródło: slaskie.travel

Uwagi

Na odcinku pomiędzy Zalesicami a Wiercicą usytuowany jest zamknięty obręb hodowlany ryb. Obręb ten należy obejść w prawo, wzdłuż ogrodzenia posesji lub uzgodnić przepłynięcie przez w/w. obręb z właścicielem terenu, pod numerem tel. 602 42 66 80. Najlepiej z 24-godzinnym wyprzedzeniem.

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

42-421 Julianka
place
50.757622, 19.475241Skopiowano do schowka
N50º45'27.439", E19º28'30.868"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Sezonowy

Powiązane artykuły W tych artykułach wspomnieliśmy o aktualnie oglądanej przez Ciebie atrakcji