Stare Miasto w Skoczowie

Nr w rejestrze zabytków:
R.393/53 z 14/02/1953; A-389/81 z 27/03/1981
Data powstania obiektu: XIII w.
Opis
Skoczowska starówka posiada układ typowy dla miast lokowanych w średniowieczu. Jej centralne miejsce zajmuje kwadratowy rynek wraz z uliczkami wychodzącymi z jego rogów. Przy jego zachodniej pierzei stoi XVIII-wieczny ratusz.

W XIX w. rynek nazywano Ringplatzem. Przed I wojną światową uchwałą Wydziału Gminnego przemianowano go na Plac Karla Sohlicha, na cześć zmarłego w 1911 r. długoletniego burmistrza Skoczowa. Po I wojnie światowej obowiązywała polska nazwa Rynek, zmieniona w 1936 r. na Plac Marszałka Piłsudskiego.

Rynek to miejsce, gdzie znajduje się najwięcej cennych zabytków Skoczowa. Są wśród nich:

  • ratusz zbudowany w stylu późnobarokowym w XVIII w., na którego frontowej ścianie znajduje się herb Skoczowa, kopia obrazu św. Jana Sarkandra i herb Koronny Polski Arcyksięcia Albrechta Kazimierza Sasko-Cieszyńskiego;
  • fontanna z barokową figurą Jonasza, zwanego potocznie „Trytonem” dłuta skoczowskiego wielkomieszczanina W. Donaya;
  • dom urodzenia Sarkandra – kamienica przylegająca do ratusza, która wg tradycji jest miejscem urodzenia św. Jana Sarkandra. Obecnie mieści się w nim muzeum dedykowane Sarkandrowi;
  • urokliwe miejskie kamieniczki, które odbudowano po pożarze miasta w 1910 r., reprezentujące w większości styl secesyjny. Domy przy rynku pochodzą na ogół z II poł. XVIII i pocz. XIX w. Na uwagę zasługują fasady budynków nr 10, 14, 15 i 16. Budowała je głównie miejscowa firma Juliusza Stritzkiego wg planów cieszyńskiego architekta Dostala lub własnych, korzystając przy projektowaniu fasad z gotowych wzorów w wiedeńskich katalogach. Ponadto warto zwrócić uwagę na kamienice nr 18 i 20 pochodzące z pocz. XIX w., które stanowiły własność kupieckich rodzin Tomaszków i Fialów, i które odbudowano po pożarze w 1910 r. Ich fasady i ściany boczne zdobią bogate dekoracje secesyjne. Ponadto w budynku nr 18 zachowała się w sieni posadzka z kolorowych płytek i fragmenty ściennych polichromii secesyjnych.

Przy rynku położony jest ponadto tzw. mały rynek (przy ul. Cieszyńskiej), który był oddzielony od właściwego rynku restauracją Szczurkowej i rozlewnią cieszyńskiego piwa oraz starą lodziarnią. Nazywano go „świńskim ryneczkiem”, z uwagi na to, że odbywały się tutaj targi nabiału, drobiu i warzyw. Na przełomie XIX/XX w. organizowano tutaj ponadto wiele widowisk i imprez, miejsce to tętniło życiem kulturalnym mieszkańców Skoczowa. Od 1923 r. mały rynek nazywa się Placem 30 Stycznia, na pamiątkę bitwy pod Skoczowem z 1919 r. 

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Do XVIII w. cały Skoczów miał zabudowę drewnianą. Murowany był jedynie zamek, ratusz i kościół. Od XV w. miasto nawiedzały wielokrotnie pożary, które pustoszyły miasto. Najtragiczniejszy pod tym względem był 1756 r., kiedy spłonęło 105 budynków, ratusz, kościół i zamek.

Wiek XIX przyniósł odrodzenie miasta, również w sensie gospodarczym. Wówczas powstały zabudowania dzisiejszego rynku, które w prawie niezmienionym stanie można nadal podziwiać.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Rynek
43-430 Skoczów
place
49.800763, 18.788504Skopiowano do schowka
N49º48'2.747", E18º47'18.614"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.