Wzgórze Kaplicówka w Skoczowie

Opis
Górujące nad miastem wzgórze jest częstym miejscem spacerów mieszkańców i turystów. Rozciąga się stąd piękna panorama Beskidów, stoi również zabytkowa kaplica dedykowana Janowi Sarkandrowi oraz papieski krzyż, który jest w nocy zawsze pięknie oświetlony.

Kaplicówka – czyli wzgórze wznoszące się na wysokość 389 m n.p.m. – jest symbolem Skoczowa, który widać już z daleka dojeżdżając do miasta. Znajduje się na niej Krzyż Papieski , który został tutaj przeniesiony z Muchowca w 1985 r., a który wykonano z okazji pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Wieczorem jest on pięknie oświetlony. Oprócz krzyża, stoi tutaj zabytkowa kapliczka, która od XIX w. jest poświęcona św. Janowi Sarkandrowi. 22 maja 1995 r. papież Jan Paweł II odprawił właśnie na wzgórzu Kaplicówka pokanizacyjną mszę ku czci świętego.

Poza znaczeniem religijnym, Kaplicówka jest także doskonałym punktem widokowym, rozciąga się z niej bowiem piękny widok na całe Beskidy.

Kaplicówka jest kolejnym miejscem dedykowanym św. Janowi Sarkandrowi w Skoczowie, leżącym na wytyczonym tutaj Szlaku Sarkandrowskim, biegnącym przez:

  • mieszczące się w kamienicy przylegającej do ratusza, w której na świat przyszedł Jan Sarkander – Muzeum Parafialne im. św. Jana Sarkandra, dedykowane historii jego życia i kultu;
  • ratusz z malowidłem przedstawiającym św. Jana Sarkandra;
  • ulicę, która od ponad pół wieku nosi imię Sarkandra;
  • kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego – miejsce chrztu świętego;
  • kościół parafialny pw. św. Piotra i Pawła, przy którego bocznym wejściu znajduje się figura św. Jana Sarkandra – rzeźba Wacława Donaya z 1794 r.;
  • Caritas oraz dom Sióstr Służebniczek Dębickich przy ul. Mickiewicza – którym patronuje św. Jan Sarkander.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Św. Jan Sarkander urodził się 20 grudnia 1576 r. W grudniu 1607 r. przyjął niższe święcenia kapłańskie, a w 1609 r. został kapłanem. Po wybuchu wojny trzydziestoletniej, w czerwcu 1619 r., za namową parafian zdecydował się wyjechać z Holeszowa, w którym pełnił służbę kapłańską. Odbył wtedy pielgrzymkę do Częstochowy. Przebywał przez pewien czas w Krakowie i Ołomuńcu. Powrócił później do Holeszowa i w lutym 1620 r. uchronił miasto przed atakiem lisowczyków. Wyszedł z procesją z Najświętszym Sakramentem by pokazać, że miasto jest katolickie. Lisowczycy odstąpili od Holeszowa, ale wydarzenie to stało się pretekstem dla protestantów do oskarżenia go o sprowadzenie polskiego wojska na Morawy. Został aresztowany i przewieziony do Ołomuńca, gdzie poddawano go torturom. Mimo to, nie przyznał się do zarzucanej mu zdrady stanu. Umarł w więzieniu wskutek tortur 17 marca 1620 r.

Jan Sarkander został ogłoszony błogosławionym przez papieża Piusa IX w 1859 r., a uroczystości beatyfikacyjne odbyły się 6 maja 1860 r. W 1970 r. rozpoczęto oficjalne starania o kanonizację Jana Sarkandra. Jego wspomnienie liturgiczne kościół katolicki obchodzi 30 maja.

Kult św. Jana Sarkandra zaczął rozprzestrzeniać się na Śląsku i Morawach zaraz po śmierci Męczennika w 1620 r. W XVIII w. ugruntował się w jego rodzinnym mieście – Skoczowie. Do jego rozwinięcia się i powstania licznych pamiątek poświęconych męczennikowi przyczynił się w II poł. XIX w. proboszcz skoczowski – ks. Józef Michałek. W 1890 r. miejscowa ludność wybudowała kaplicę, gdzie odprawiane były nabożeństwa ku czci bł. Jana Sarkandra. Tutaj mieściła się biblioteka wraz z czytelnią katolicką, w budynku tym znalazły również swoją siedzibę organizacje katolickie. II wojna światowa spowodowała zawieszenie działalności związanej z Sarkandrem. Dopiero w 1959 r. piwniczka odzyskała swe dawne przeznaczenie i pełni je do dnia dzisiejszego. Jesienią 1993 r. dzięki staraniom Haliny Szotek, władz kościelnych i samorządowych, przystąpiono do prac remontowych wewnątrz budynku. W czerwcu 1994 r. ks. biskup Tadeusz Rakoczy poświęcił odnowioną kaplicę i konsekrował nowy, kamienny ołtarz. W każdą środę o godz. 7:00 odprawiane są tutaj msze święte.

Ważną datą dla Skoczowa był 22 maja 1995 r., kiedy miasto odwiedził papież Jan Paweł II. Dzień wcześniej, podczas swojej wizyty w Ołomuńcu, ogłosił natomiast przyjęcie Jana Sarkandra w poczet świętych.  

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

43-430 Skoczów
place
49.803339, 18.7801Skopiowano do schowka
N49º48'12.02", E18º46'48.36"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Punkt widokowy
Miejsce/obiekt z którego rozpościera się bardzo dobry widok na okolicę.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.