Kościół ewangelicki pw. Świętej Trójcy w Skoczowie
978/69 z 06.02.1969; A-303/78 z 21.04.1978
Kościół pw. św. Trójcy jest świątynią parafialną ewangelicko-augsburskiej parafii skoczowskiej.
Smukła sylwetka nowej świątyni wraz z wieżą dominuje w krajobrazie Skoczowa. Długość kościoła wynosi 40,2 m, a szerokość 18 m, zaś wysokość nawy głównej 16 m. Wnętrze jest trójnawowe. Nawy boczne posiadają po dwa pawlacze wsparte na drewnianych słupach, które uwieńczone są dwuramiennymi wspornikami. Całość wnętrza oświetlają ozdobne żyrandole przyozdobione łańcuchami z pereł szlifowanego szkła. Na wieży kościelnej zostały zamontowane trzy żelazne dzwony wykonane przez firmę J. Silzera z Wiener-Neustadt. Kościelne organy wykonała i zamontowała firma mistrza Sapalskiego z Krakowa.
Życie parafialne kościoła św. Trójcy jest bardzo bogate. Organizowane są tutaj różne formy działalności: szkółki niedzielne, spotkania młodzieżowe, zespoły muzyczne i dziecięce zespoły teatralne, zebrania modlitewne i zebrania niewiast, szkolenia pracowników prowadzących szkółki niedzielne. W salce parafialnej, oprócz nauki religii i nauk konfirmacyjnych, odbywają się uroczystości gwiazdkowe, spotkania związane z oczekiwaniem Nowego Roku oraz spotkania z gośćmi parafialnej społeczności. W parafii działa pięć chórów: dwa chórki dziecięce oraz chór żeński, męski i mieszany. W Domu Katechetycznym mieści się biblioteka.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Po wydaniu patentu tolerancyjnego w 1781 r. przez cesarza austriackiego Józefa I na Śląsku Cieszyńskim zaczęły powstawać na nowo parafie ewangelickie. Było to jednak możliwe jedynie w tych miejscowościach, w których liczba ewangelików wynosiła co najmniej 500 wiernych lub 100 rodzin. Powstające wówczas domy modlitewne musiały być pozbawione wieży, dzwonów i organ, a wejście do nich nie mogło prowadzić od głównej ulicy.
W poł. XIX w. na terenie Księstwa Cieszyńskiego mieszkało już ok. 60 tys. ewangelików, którzy mieli do dyspozycji jedynie 12 kościołów. Starania wokół budowy świątyni ewangelickiej w Skoczowie zapoczątkował pierwszy kurator zboru skoczowskiego kupiec Paweł Kozieł w 1849 r. Z jego inicjatywy w 1850 r. zawiązał się Komitet Budowy Kościoła. Otrzymanie zezwolenia na rozpoczęcie budowy trwało jednak ponad 10 lat. Rozpoczęto ją w 1863 r. wg projektu architekta Horky’ego z Wiednia. Budowa postępowała szybko i udało się ją ukończyć już w 1865 r. Superperintendent Schneider z Bielska w asyście ks. seniora Haase w obecności tysięcy wiernych dokonali uroczystego poświęcenia skoczowskiego kościoła, który otrzymał imię św. Trójcy. Na wieży zostały zainstalowane trzy żelazne dzwony wykonane przez firmę J. Silzera z Wiener-Neustadt w Austrii, zaś organy kościelne zmontowała firma Sapalskiego z Krakowa. W tym samym okresie zbudowano także budynek plebani tuż obok kościoła, a 1870 r. poświęcona została nowa ewangelicka szkoła, którą zbudowano również w pobliżu kościoła. Skoczowski zbór liczył wówczas ok. 2 200 parafian. Do 1939 r. nabożeństwa były wygłaszane w języku polskim i tylko raz w miesiącu w języku niemieckim dla około 100 miejscowych Niemców.
W miarę upływu czasu dokonywano modernizacji kościoła. W 1928 r. na jego wieży zamontowano mechanizm zegarowy z trzema metalowymi tarczami. W 1929 r. do użytku zostały oddane nowe organy, które wykonała i zamontowała firma Biernacki z Włocławka. W 1930 r. znany skoczowski rolnik i jednocześnie kurator parafii Karol Wania, zafundował kościołowi nowy spiżowy dzwon, zaś pozostałe dwa ofiarowali parafianie.
W 1983 r. w rocznicę 120-lecia położenia kamienia węgielnego oraz z okazji 500-lecia urodzin dr Marcina Lutra, zakończono kolejny, kompleksowy i gruntowny remont skoczowskiego kościoła.
Źródło: peuk.fiiz.pl