Kościół pw. św. Mikołaja w Solcu-Zdroju
Kościół św. Mikołaja w Solcu-Zdroju to niezwykle prosta konstrukcja, która nadaje budowli nowoczesny wygląd. Jednym z niewielu zachowanych zabytków jest renesansowy nagrobek wmurowany w północną, zewnętrzną Ścianę Świątyni. Kamienna płyta przedstawia brodatego, zakutego w zbroję rycerza. Według tradycji jest nim pan okolicznych ziem, Samuel Zborowski, znany z historii szlachcic, który za zabicie kasztelana przemyskiego Andrzeja Wapowskiego został przez króla Henryka Walezego skazany na banicję. Zborowski mimo zakazu powrócił z wygnania do kraju. Pochwycony z rozkazu hetmana Zamojskiego, został następnie Ścięty w Krakowie w 1584 r.
Kościół w Solcu-Zdroju należy do dekanatu nowokorczyńskiego diecezji kieleckiej, parafia została erygowana w 1937 roku. Mieści się przy ulicy Kościelnej. Duszpasterstwo w niej prowadzą księża diecezjalni.
W kościele umieszczone są tablice pamiątkowe:
- ku czci św. Jana Pawła II z 2005,
- upamiętniająca zakończenie XIX wieku z 1900, z napisem Christus Deus Homo / Jesus Vivit Regnat Imperat,
- w hołdzie żołnierzom Batalionów Chłopskich poległych w walkach z Niemcami w latach 1940-1945 (z 1997).
W chodnik przed kościołem wmurowana jest ponadto tablica upamiętniająca budowę w 2016 trotuaru przez Marię i Czesława Sztuków, właścicieli soleckiego uzdrowiska.
Źródło: wikipedia.pl
Świątynię wybudowano w latach 1937–1939. W 1967 wyremontowany kościół został konsekrowany przez biskupa Jana Jaroszewicza. Polichromia na stropie budowli została wykonana w 1961. Prezbiterium zostało wyremontowane i wnętrze zostało wymalowane w 1995. Jednym z kilku zachowanych zabytków jest renesansowy nagrobek wmurowany w północną, zewnętrzną ścianę kościoła. Na kamiennej płycie jest przedstawiony brodaty, zakuty w zbroję rycerz. Według tradycji jest to Samuel Zborowski.
Źródło: wikipedia.pl
Porządek Mszy Świętych w kościele św. Mikołaja w Solcu-Zdroju:
- w niedzielę: 8:00, 10:00, 12:00, 17:00
- w dni powszednie: 7:30, 17:00, 19:00