Plac Zdrojowy w Sopocie

Historyczna nazwa: Skwer Kuracyjny w Sopocie
Data powstania obiektu: I poł. XX w.
Opis

Plac Zdrojowy (Skwer Kuracyjny), molo spacerowe oraz relikty Domu Kuracyjnego są przykładem reprezentacyjnego założenia przestrzenno-architektonicznego, będącego przestrzennym i funkcjonalnym centrum miasta-kurortu.

Założenie - poprzez molo powiązane kompozycyjnie z morzem - posiada wyjątkowo wysokie walory krajobrazowe i jest doskonale wyeksponowane od strony morza. Spacerowe molo jest jednym z najdłuższych w Europie i należy do najbardziej charakterystycznych budowli Sopotu. Stanowi symbol wypoczynkowego charakteru miasta, wyrażając zarówno jego dawną świetność, jak i współczesne aspiracje do znakomicie prosperującego kurortu.

Źródło: zabytek.pl

Historia

Pierwszym, który zauważył morski potencjał Sopotu był Karol Krzysztof Wegner, który w roku 1818 zrealizował pierwszą inwestycję, którą głośno nazwano zakładem kąpielowym. Obiekt, który swoim wyglądem przypomniał drewnianą szopę, zlokalizowany został w okolicy Grand Hotelu. Inwestycję przejął Jan Jerzy Haffner, który na zakupionym od Wegnera terenie wybudował nowy zakład kąpielowy, który zlokalizowany był w obszarze starego wejścia na molo. Serce Sopotu, jednego z najważniejszych kurortów uzdrowiskowych przedwojennej Europy przestało istnieć pod koniec wojny. Dziś nieliczni świadkowie przypominają o historii spalenia Domu Zdrojowego, a wraz z nim 48 kamienic ścisłego centrum miasta co miało miejsce w czasie wojennej zawieruchy, brak również winnych podpalenia zabudowy dolnego tarasu zlokalizowanych w bliskiej okolicy Placu Przyjaciół Sopotu. Rok 1946, to czas sprzątania powojennego gruzowiska, powstał obszerny plac, a cegły ze spalonych budynków przekazano na odbudowanie Warszawy. Powrót do bogatych tradycji rozpoczął się z chwilą odbudowy Domu Zdrojowego. Sam plac doczekał się generalnej przebudowy w roku 2011.

Źródło: pomorskie.travel

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Plac Zdrojwoy
81-861 Sopot
place
54.445899, 18.570394Skopiowano do schowka
N54º26'45.236", E18º34'13.418"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.