Park Środula w Sosnowcu
Park Środula – park miejski w Sosnowcu, usytuowany przy końcowym fragmencie ul. 3 Maja, pomiędzy osiedlem Środula ul. Norwida, dzielnicą Zagórze ul. Blachnickiego, a ulicą gen. Zaruskiego o powierzchni 10,038 ha w terenach zagospodarowanych a wraz z przyległymi zadrzewieniami pozbawionymi regularnych alejek około 45 ha. W całości położony na zboczu wzgórza (295 m n.p.m.), ze sztucznym stokiem o wysokości 319,5 m n.p.m. którego rozległy szczyt stanowi doskonały punkt widokowy na panoramę okolicy. U podnóża wzgórz ciąg starych drzew wyznacza bieg dawnego traktu drogowego prowadzącego do Krakowa, potem ul. Małe Zagórze. W północno-wschodniej części znajduje się niewielki zbiornik wodny. Teren parku porastają ciągi niskich, przycinanych krzewów i drzew. Roślinność w całości typu nasadzeniowego, w całości nasadzona partiami po 1991.
Park w sezonie zimowym cieszy się dużym powodzeniem wśród ludzi czynnie uprawiających sporty zimowe jak narciarstwo i snowboard. Latem uczęszczany przez fanów kolarstwa górskiego, nordic walking, moutainboard i biegania.
Obecnie w parku przeprowadzanych jest szereg imprez sportowych: zawody lekkoatletyczne - biegi, zawody kolarskie, sportowe zawody szkolne, w tym:
- Triatlonowe: Bike Atelier Triathlon;
- Rowerowe: Grand Prix Sosnowca w kolarstwie górskim, Bike Atelier XC;
- Biegowe: Everest w Sosnowcu, Bieg Charytatywny na rzecz Hospicjum - Zdobądź swoje Monte Cassino, Halloween Masakrator, Bieg Szlakiem Papieskim na dystansie 21 km, Urodzinowa Szóstka na 6 km;
- Narciarskie
- Snowboardowe
- Zjazd na Byle Czym
Źródło: wikipedia.pl
Budowę parku jako uregulowanego obszaru zielonego rozpoczęto w 1991 roku od zagospodarowania nieużytków pozostałych po polach uprawnych zlikwidowanego PGR-u. Zasadzone wtedy drzewa stanowią obecnie podstawę parku. W późniejszym czasie uporządkowano system ścieżek, gdzie również zasadzono ciągi drzew, powstał plac zabaw dla dzieci, uregulowano i uporządkowano zbiornik wodny - staw Florek (oczko wodne), znajdujący się na terenie parku. (osuszone w 2017 roku).
Kolejną modernizacją parku była budowa sztucznego stoku narciarskiego. Stok ma wysokość 50 m od podstawy. Do jego budowy zużyto około milion metrów sześciennych ziemi. Usypywanie i wyrównywanie stoku zakończyło się na przełomie 2002 i 2003 r.
W czerwcu 2005 r. został rozstrzygnięty przetarg na zagospodarowanie parku. W wyniku przetargu w grudniu 2005 roku powstał pierwszy wyciąg na niższej części stoku. W grudniu 2006 planowane otwarty został kompleks rekreacyjno-sportowego pod nazwą Sportowa Dolina 2 (wyciąg narciarski, oświetlony specjalnie przygotowany stok, zestaw armatek do naśnieżających). W 2010 stok został przejęty przez miasto i obecnie znajduje się w zarządzaniu MOSiR w Sosnowcu.
W 2008 roku przystąpiono do modernizacji ścieżek parku. W ramach modernizacji utworzono ciągi pieszo-rowerowe. Trasy rowerowe połączone są z ciągiem rowerowym przy ulicy Kombajnistów.
Kolejne modernizacje parku to budowa infrastruktury rekreacyjno-sportowej w latach: 2012 - siłownia plenerowa, 2015 - strefa street workout oraz strefa kultury Palma Chillout, 2018 - ogród jordanowski,
W 2018 wykonana została droga rowerowa wzdłuż ulicy 3-go Maja łączące park z ciągiem rowerowym przy ul. Narutowicza i dalej do Ronda Ludwik.
Źródło: wikipedia.pl