Park Dietla w Sosnowcu
Park Dietla (potocznie zwany „Parkiem Żeromskiego”) − zabytkowy park miejski w Sosnowcu, o powierzchni 6,13 ha, położony przy ulicy Żeromskiego w sosnowieckiej dzielnicy Pogoń, założony w 1901 r. przez Heinricha Dietla, jako część kompleksu łącznie z Pałacem Dietla, tworzący zespół przypałacowo-parkowy. Park stanowił uzupełnienie zabudowań należących do właściciela i powstał najpóźniej. Był ciekawym przykładem kompozycji neoromantycznej, ze sztucznymi grotami, jeziorami i wzgórzami. Centralnym punktem parku było wzgórze z położoną na nim rzymsko-dorycką świątynią dumania.
W roku 1945 park stał się ogólnodostępnym parkiem miejskim. Z czasem zburzono otaczające go mury i park wraz z zabudową podlegały stałej dewastacji. Świątynia dumania (zwana także świątynią Sybilli), w której w latach 50. mieściła się kawiarnia została zniszczona w roku 1970. Część parku uległa zniszczeniu w wyniku przebudowy, a zwłaszcza ulokowanej w nim w roku 1972 hali sportowej oraz w 1977 krytej pływalni.
W parku występuje około 60 gatunków drzew i krzewów, z których najstarsze mają około 110 lat. Wśród nich są rzadkie okazy, takie jak buk dwubarwny, brzoza papierowa i lipa srebrzysta. Jest też szereg potężnych drzew jak: klon srebrzysty, 6 platanów klonolistnych, lipa amerykańska, dąb czerwony, lipa szerokolistna, dąb wielkoowocowy, klon pospolity, jesion wyniosły.
Źródło: wikipedia.pl