Galeria "Wapiennik Łaskawy Kamień" w Starej Morawie

Opis

W pozostałościach nieczynnego wapiennika urządzono pracownię, galerię dzieł sztuki i coś w rodzaju akademii dla wszystkich “artystycznych dusz”, poszukujących dla siebie odpowiednich środków wyrazu. Prowadzone są tutaj warsztaty malarstwa, grafiki oraz papieru czerpanego.

Zwiedzanie wapiennika (najlepiej uprzednio umówione telefonicznie) obejmuje również stylowy, japoński ogród. Wykorzystując dogodne warunki, w czerwcu 2016 r. powstało chiropterium, niezwykłe obserwatorium nietoperzy.

Źródło: ladek-zdroj.com.pl

Historia

Historia Wapiennika Łaskawy Kamień spowita jest tajemnicą. Obiekt zbudowany został zapewne około roku 1850 w odniesieniu do projektu słynnego architekta K.F. Schinkla i Hrabiego Rumforda odpowiedzalnego za zastosowany system opalania ciągłego, rewolucyjny na owe czasy. Eksploatację przemysłową zakończono najprawdopodobniej w czasach międzywojennych około roku 1920. Wapiennik popadał następnie cały czas coraz bardziej w ruinę dopóty dopóki w roku 1978 nie tchnął w niego nowego życia artysta grafik i pedagog Prof. Jacek M. Rybczyński wraz z żoną, artystką plastyk, Barbarą Erną.

Przedsięwzięcie spieszenia obiektowi na ratunek w realiach lat 70-tych uchodziło pod każdym względem nie tyle za odważne co poprostu szalone i niemożliwe w realizacji.

Prof. Jacek M. Rybczyński wraz z żoną Barbarą w 1978 roku zaczynają ratować Wapiennik Łaskawy Kamień w Starej Morawie w imię kultury i sztuki, które odwiecznie służą czynieniu świata lepszym domem dla wszystkich istot.

Źródło: wapiennik.art

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Stara Morawa 29
57-550 Stara Morawa
Tel. kom.: 695 205 787
place
50.267904, 16.880601Skopiowano do schowka
N50º16'4.454", E16º52'50.164"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Punkt widokowy
Miejsce/obiekt z którego rozpościera się bardzo dobry widok na okolicę.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Inne w kategorii: Rozrywka i kultura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.