Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej
Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej – jedyne w Polsce muzeum filumenistyczne, w którym zgromadzone są eksponaty związane z ogniem, zapałkami i zapalniczkami. Zostało założone w 1964 roku z siedzibą w Bystrzycy Kłodzkiej.
Siedziba
Siedziba Muzeum Filumenistycznego mieści się na Małym Rynku w Bystrzycy Kłodzkiej, w dawnym kościele ewangelickim i szkole parafialnej. Budynki te zostały wzniesione w latach 1821–1822, a następnie przebudowane w 1823 roku, według projektu zaakceptowanego przez Karla Schinkla. Na cele muzealne zostały zaadaptowane na początku lat 60. XX wieku. Adaptacja budynków na cele ekspozycyjne wykonana została w czynie społecznym przez przedstawicieli miejscowych przedsiębiorstw, głównie Bystrzyckich Zakładów Przemysłu Zapałczanego.
Zbiory
Muzeum Filumenistyczne posiada bogate zbiory różnych przedmiotów do niecenia ognia (zapalniczki lontowe, benzynowe, gazowe, elektryczne oraz chemiczne, krzesiwa metalowe i skałkowe oraz starożytne lampy oliwne). Następną część kolekcji tworzą zbiory opakowań zapałek i etykietek zagranicznych z różnych krajów, w tym z Chin i Japonii oraz cenny zbiór polskich etykietek zapałczanych począwszy od najstarszych do współczesnych. W zbiorach znajduje się około pół miliona etykietek zapałczanych oraz tysiąc czterysta zapalniczek.
Wystawy
Eksponaty są prezentowane na trzech wystawach stałych:
- Historia niecenia ognia
- Etykiety i opakowania zapałczane z całego świata
- Świat zapalniczek
W Muzeum działa także dział regionalny poświęcony głównie historii miasta i okolicy, gromadzący stare książki, widokówki i ryciny. Obecnie w muzeum znajdują się dwie wystawy czasowe:
- Mleczko w Muzeum
- Polskie malarstwo współczesne
Pozostała działalność
Od 2001 roku muzeum wydaje rocznik zatytułowany Zeszyty Muzeum Filumenistycznego, w którym publikowane są artykuły o tematyce filumenistycznej oraz dotyczące przeszłości regionu. Od 2005 roku wydaje ono także rocznik Osobliwości Ziemi Kłodzkiej, w którym popularyzowane są zabytki regionu. W tym samym roku powstała Galeria - Zaczarowany świat zapałek, której celem jest promocja zabytków na opakowaniach zapałczanych.
Źródło: wikipedia.pl
Idea utworzenia bystrzyckiego muzeum zrodziła się już początku lat 60. XX wieku, a jej inicjatorami byli przedstawiciele Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich, Towarzystwa Miłośników Ziemi Bystrzyckiej oraz mieszkańcy miasta. Oficjalne otwarcie nowej placówki muzealnej miało miejsce 19 lipca 1964 roku. Cztery lata później muzeum przekazano budynek dawnej szkoły parafialnej, dzięki czemu pozyskano dodatkową powierzchnię wystawienniczą.
Źródło: wikipedia.pl