Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym

Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym - stoczek klasztorny kosciol pielgrzymkowy elewacja frontowa 011
Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym - stoczek klasztorny kosciol pielgrzymkowy kruzganki 012
Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym - stoczek klasztorny kosciol pielgrzymkowy ogrod 004
Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym - ekspozycja muzealna w celi kardynala
Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym - stoczek klasztorny bazylika 01
Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym - kaplica stoczek
Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym - klecznik i modlitewnik
Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym - park miejsce spacerow kardynala
Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym - stoczek klasztorny bazylika 12
Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym - klecznik i krzeslo kardynala s wyszynskiego
Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym - kompleks obiektow sakralnych w stoczku klasztornym
Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym - wejscie do klauzury
Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym - stoczek klasztorny bazylika 02
Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym - cela kardynala s wyszynskiego
Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym - stoczek klasztorny bazylika 03
Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym - stoczek klasztorny bazylika 07
Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym - stoczek klasztorny kosciol pielgrzymkowy kruzganki 007
Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym - stoczek klasztorny kosciol pielgrzymkowy kruzganki 008
Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym - stoczek klasztorny kosciol pielgrzymkowy kruzganki 012
Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym - stoczek klasztorny kosciol pielgrzymkowy ogrod 009
Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym - stoczek klasztorny kosciol pielgrzymkowy ogrod 012
Aktualna funkcja: Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Klasztornym
Data powstania obiektu: 1639 r.
Opis

Sanktuarium w Stoczku posiada tytuł bazyliki mniejszej nadany przez papieża Jana Pawła II 19 maja 1987 r. W części klasztornej sanktuarium znajduje się izba pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od 1957 r. sanktuarium opiekują się księża marianie, znani z wzniesienia świątyni w Licheniu.

W ołtarzu głównym wykonanym w 1713 przez Krzysztofa Peuckera znajduje się obraz M.B. Stoczkowskiej (kopia obrazu „Salus Populi Romani” z Rzymu) sprowadzony tu przez biskupa Mikołaja Szyszkowskiego. Obraz jest okryty srebrną sukienką z 1687 r. Na obrazie zawieszone są bursztynowe korale – wotum kardynała Stefana Wyszyńskiego. W lewym ołtarzu znajduje się obraz św. Anny Samotrzeciej ozdobiony także metalową sukienka i koronami na początku XVIII w. W prawym ołtarzu bocznym znajduje się obraz św. Franciszka. W kościele jest również okryty srebrną sukienką obraz św. Antoniego (z prawdziwym wizerunkiem), sprowadzony z Włoch w 1695 r. Na uwagę w świątyni zasługuje wykuta z żelaza w 1738 r. przez kowala z Dobrego Miasta ambona. Ozdobą kościoła jest także chór z organami w pierwotnej formie z 1695 r. Współczesną ozdobą kościoła jest epitafium kardynała Stefana Wyszyńskiego poświęcone przez prymasa Józefa Glempa w 1982 r. Pod posadzką kościoła znajdują się krypty, gdzie spoczywa m.in. kasztelan kijowski Stanisław Potocki – brat biskupa Potockiego.

Krużganki i kaplice narożne
Na sklepieniach krużganków i w kaplicach narożnych znajdują się malowidła ścienne przypisywane Maciejowi Meyerowi. W krużgankach wiszą stiukowe płaskorzeźby Drogi Krzyżowej wykonane przez Krzysztofa Perwangera, autora rzeźb w Świętej Lipce. Obrazy naścienne w krużgankach stoczkowskich są w dużo gorszym stanie w porównaniu do świętolipskich fresków. Kaplice narożne posiadają następujące tytuły: św. Kajetana, pw. Krzyża Świętego, św. Walentego i św. Jana Nepomucena.

Źródło: wikipedia.pl

 

Historia

Kościół pw. Nawiedzenia NMP w Stoczku wybudowano jako wotum dziękczynne biskupa Mikołaja Szyszkowskiego po zakończeniu wojny ze Szwecją. Kościół w formie rotundy wybudowano w latach 1639–1641. Opiekę nad świątynią biskup Szyszkowski powierzył bernardynom sprowadzonym tu z Barczewa. Zakonnicy mieszkali początkowo w zabudowaniach drewnianych. Biskup warmiński Jan Wydżga w 1666 r. ufundował murowany klasztor parterowy. W czasie rządów biskupa Załuskiego na wzór Świętej Lipki rozpoczęto budowę obejść krużgankowych (1708-1714) wraz z kaplicami narożnymi. Budowę ich zakończono w czasach biskupa Potockiego, a także rozbudowano klasztor. Trzyskrzydłowa budowla od wschodu niczym podkowa dotykając obejść krużgankowych stworzyła wewnętrzny dziedziniec klasztorny. Biskup Potocki był też fundatorem dobudowanego do rotundy prezbiterium. Bernardyni po dekrecie kasacyjnym z 1810 r. ostatecznie zakończyli działalność ze śmiercią ostatniego zakonnika w 1826 r. Klasztor przejęty został przez władze pruskie. W czasach biskupa Hattena sanktuarium zwrócono diecezji warmińskiej. Klasztor przeznaczono na dom rekolekcyjny. W 1909 dobudowano jeszcze jedno piętro nad dawnym klasztorem, a do kościelnego wejścia kruchtę. W kruchcie znajduje się jeden z trzech marmurowych portali, którymi ozdobiona została barokowa świątynia.

Ogród

Po stronie północno-wschodniej i północno zachodniej zespołu klasztornego położony jest ogród użytkowo-ozdobny o pow. ok. 1,6 ha. założony przez biskupa Potockiego.

Ogrodzony z trzech stron murem z cegły i kamienia polnego pochodzący prawdopodobnie z czasów budowy klasztoru (lata 1666 i 1708-1717). W części północno-wschodniej istnieje kwaterowy ogród ozdobny, którego główną osią symetrii jest aleja obsadzona formowanymi tujami, stanowiąca przedłużenie wewnętrznej drogi klasztornej biegnącej wzdłuż północno-zachodniego skrzydła krużganków i klasztoru w kierunku współcześnie wzniesionej (w latach 60-tych XX w.) groty z figurą Matki Boskiej. Po obydwu stronach tej alei utworzono kompozycję symetryczną składającą się z ośmiu kwater (po cztery z każdej strony alei), które wyznaczają dwie krzyżujące się aleje obsadzone koliście formowanymi krzewami. Na ich skrzyżowania gazon ( w kształcie ronda) z kompozycją kwiatową. Partery kwater obsiane są trawą. W części północno zachodniej znajduje się ogród użytkowy: sad i warzywnik utrzymany również w regularnym układzie kwaterowym.

Wzdłuż muru po stronie północno-wschodniej i północno-zachodniej rośnie szpaler złożony z lip i klonów. Przy granicy północno-wschodniej ogrodu, w odległości ok. 5 m od muru ogrodzenia, rośnie aleja grabowa. Drzewa pierwotnie były formowane, obecnie rosną swobodnie. W pobliżu klasztoru zachowała się grupa starodrzewia i założono mały ogród ozdobny ze stawem o współczesnej aranżacji. Mur od strony północno-zachodniej nie jest obsadzony drzewami, zaś w partii środkowej obniżony, dzięki czemu uzyskano otwarcie widokowe na otaczający krajobraz.

Z ogrodem wiążą się wspomnienia z czasu uwięzienia kard. Wyszyńskiego. Więźniowie mogli w nim spacerować, choć oczywiście pod czujnym okiem strażników, odmawiać różaniec czy też odprawiać drogę krzyżową. W tym czasie ten teren był bardzo zaniedbany.

Warto podkreślić, że ogród zakomponowany został w nawiązaniu do założeń barokowych wg projektu Marzeny Zwierowicz w roku 1996 w historycznych granicach, wyznaczonych z trzech stron przez wysoki mur, a od strony południowej przez zespół budynków klasztornych. Pracami kierował ks. Grzegorz Deryngowski MIC. Niezwykle interesujące ze względów architektoniczno-kompozycyjnych jest też „okno widokowe” czyli obniżenie muru od strony zachodniej.

Źródło: wikipedia.pl

Uwagi

Godziny Mszy Świętych:

  • Poranna Msza Św. w Bazylice - godz. 7.30
  • Msza wieczorna:
    • czas letni (od 1 maja do 30 września) - godz. 19.00
    • czas zimowy (od 1 października do 30 kwietnia) - godz. 17.00
  • Msze św. w niedziele: 9.00, 11.30, 17.00
Zaktualizowano 8 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Stoczek 30
11-106 Stoczek
place
54.125610, 20.726676Skopiowano do schowka
N54º7'32.196", E20º43'36.034"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Pomnik Historii
Miejsce/obiekt zaliczające się do zabytków nieruchomych o szczególnym znaczeniu dla polskiej kultury.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.

Powiązane artykuły W tych artykułach wspomnieliśmy o aktualnie oglądanej przez Ciebie atrakcji