Zespół kościelno-klasztorny w Suchej Beskidzkiej
Budynek dawnego klasztoru kanoników regularnych, późnorenesansowy, pełni obecnie funkcje plebanii. Kanonicy regularni zostali sprowadzeni do Suchej przez Piotra Komorowskiego z klasztoru przy kościele pw. Bożego Ciała na Kazimierzu (obecnie dzielnica Krakowa) i pełnili tu posługę duszpasterską do 1782 r.
W skład pierwotnego założenia wchodziło także siedem kaplic, wzniesionych wokół kościoła. Do dzisiaj zachowały się trzy z nich, z których jedna, z nadbudowaną w XIX w. drewnianą częścią, pełni funkcje
Najcenniejszym obiektem zespołu kościelno - klasztornego jest tzw. „stary kościół” pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, wzniesiony w latach 1613-1614. Bryła kościoła utrzymana jest w tradycjach późnogotyckich (rzut poziomy, charakterystyczne oszkarpowanie z zewnątrz), z licznymi renesansowymi elementami architektoniczno-zdobniczymi. Świątynia jest budowlą jednonawową, z niewielkim prezbiterium zamkniętym ścianą prostą i boczną kaplicą Matki Bożej Bolesnej z połowy XVII wieku. Kościół nie posiada wieży, a jedynie niewielką, krytą blachą barokową sygnaturkę.
Na szkarpie, od strony zachodniej usytuowany został kartusz herbowy Korczak fundatora Piotra Komorowskiego, zdobiony renesansowym ornamentem. Z najstarszego wystroju zachowało się barokowe malowidło na sklepieniu prezbiterium, przedstawiające scenę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Pod prezbiterium mieści się krypta grobowa Komorowskich - Piotra Komorowskiego i jego drugiej żony Marianny z Bnińskich. Spoczął tam także brat Piotra - Mikołaj Komorowski. W kościele zachował się rokokowy chór muzyczny, osadzony na czterech kolumnach jońskich oraz ołtarze: główny i pięć bocznych o rokokowym wystroju. Kościół jest połączony z sąsiednim późnorenesansowym budynkiem dawnego klasztoru, (pełniącym obecnie funkcję plebanii), przejściem arkadowym. Na jego przedniej ścianie zachowały się dwie unikatowe tafle majolikowe w stylu renesansowym, przedstawiające scenę Ukrzyżowania i herb Korczak.
Źródło: zameksucha.pl