Stary kościół pw. Nawiedzenia NMP w Suchej Beskidzkiej
A-334 z 6.12.1971; A-187/77 z 20.09.1977
„Stary” kościół pw. Nawiedzenia NMP został wzniesiony w l. 1613-1614 z fundacji Piotra Komorowskiego, ówczesnego właściciela Suchej. Jest budowlą jednonawową, niejednolitą stylowo (bryła zasadniczo późnogotycka z renesansowymi elementami zdobniczymi), z dobudowaną od północy w połowie XVII w. kaplicą Matki Bożej Bolesnej. Na szkarpie opinającej zachodnią ścianę kościoła, znajduje się kartusz z herbem Korczak Komorowskich wraz z tablicą erekcyjną świątyni. Ten sam herb umieszczono także na jednej z dwu cennych, renesansowych tafli majolikowych, widocznych w zwieńczeniu arkady łączącej kościół z budynkiem klasztornym.
Wyposażenie wnętrza – w większości barokowe i rokokowe. Centralne miejsce w prezbiterium zajmuje drewniany ołtarz główny, rokokowy, z 1793 r. W ołtarzu znajduje się barokowy obraz Nawiedzenia św. Elżbiety przez Marię. W prezbiterium zachowało się oryginalne drewniane sklepienie kolebkowe ze sceną Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny adorowanej przez aniołów.
Cztery inne drewniane ołtarze znajdują się w nawie. Najciekawszy z nich to ołtarz przy ścianie południowej, późnobarokowy, z 1703 r., ufundowany przez Annę Konstancję z Lubomirskich Małachowską. W jego centralnej części znajduje się rzeźbiony krucyfiks na tle obrazu przedstawiającego św. Marię Magdalenę i widok Jerozolimy w tle.
Źródło: Podbabiogórze, POWIAT SUSKI, przewodnik turystyczny, 2020