Pomnik lotników RAF w Świnoujściu


Pomnik lotników RAF w Świnoujściu upamiętnia siedmiu członków załogi brytyjskiego bombowca Lancaster NG 288, zestrzelonego 16 kwietnia 1945 roku podczas nalotu na niemiecki ciężki krążownik „Lützow”. Monument znajduje się w miejscu, gdzie pierwotnie pochowano poległych lotników – w pobliżu Karsiborskiego Lasu, w rejonie koszar dawnego Szkolnego Dywizjonu Ścigaczy.
W nalocie uczestniczyły łącznie 18 bombowców z 617 Dywizjonu Bombowego RAF (Dambusters), eskortowanych przez 33 myśliwce Mustang z polskiego 133 Skrzydła Myśliwskiego. Akcją dowodził osobiście płk John Emilius Fauquier. Celem nalotu był niemiecki okręt Kriegsmarine „Lützow”, zakotwiczony na Kanale Piastowskim. Dzięki precyzyjnemu bombardowaniu krążownik został ciężko uszkodzony i osiadł na dnie.
Podczas ataku silna niemiecka obrona przeciwlotnicza zestrzeliła jeden z Lancasterów. Trafiony bombowiec KC-V runął na ziemię, rozbijając się w okolicach Karsiboru. Zginęło sześciu lotników, a siódmego uznano za zaginionego. Szczątki ofiar pochowano w miejscu katastrofy, a w 1949 roku ekshumowano i przeniesiono na cmentarz Wspólnoty Brytyjskiej w Poznaniu.
Dziś miejsce upadku samolotu i tymczasowego pochówku upamiętnia pomnik, który pierwotnie zwieńczony był oryginalnym tylnym statecznikiem z bombowca. To ważne miejsce pamięci II wojny światowej, oddające hołd alianckim lotnikom walczącym o wyzwolenie Europy.