Spływ Pilicą w Szczekocinach
Pilica wypływa z kilku źródeł krasowych położonych ok. 350 m n.p.m. niedaleko miasteczka Pilica. Jest ona pośród rzek tej części kraju jedną z najbardziej interesujących dla kajakarzy. Generalnie spływ zacząć możemy od Szczekocin (odcinek powyżej miasta jest dostępny dla kajakarzy przy wyższym stanie wody). Pilica w górnym biegu płynie malowniczą doliną przez tereny gmin: Pilica, Żarnowiec, Szczekociny i Koniecpol, meandrując wśród skał, piasków, bagien, lasów i łąk. Okolica rzeki jest atrakcyjna krajobrazowo i krajoznawczo, a czysta woda umożliwia kąpiel.
Spływ rzeką zorganizować możemy w oparciu o którąś z firm, które zarówno prowadzą wypożyczalnie kajaków, jak i same kompletują grupy kajakarzy, które płyną pod kierunkiem instruktora i korzystają z urządzonych miejsc biwakowych. Spływ Pilicą trwać może zarówno kilka godzin, jak i kilka dni. Od 2006 r. spływy organizowane są także przez Ochotniczą Straż Pożarną w Szczekocinach. Zakupiono wówczas 10 kajaków, a dodatkowo strażacy oczyścili rzekę ze znajdujących się tu przedmiotów, utrudniających przemierzanie tego pięknego szlaku wodnego. Spływ organizowany jest przez strażaków na odcinku od Szczekocin do miejscowości Przyłęk-Łąkietka. Trwa ok. 4 g. Wodowanie ma miejsce koło XVIII-wiecznego zespołu pałacowego. Dość zimna rzeka ma tu szerokość ok. 5 m. Może się zdarzyć, że na trasie trzeba będzie przenieść kajak, jednak większa część rzeki nie powinna nastręczać jakichś szczególnych trudności. Pilica płynie bardzo ładną doliną wśród łąk, a częściowo przez las. Spływ kończy się przy wiadukcie kolejowym w miejscowości Przyłęk-Łąkietka.
Pilica jest spławna od Żarnowca, dla małych kajaków od Wierbki, jednak powyżej Szczekocin liczne uciążliwe do pokonania progi i mostki.
Proponowana trasa spływu kajakowego Pilicą w Szczekocinach:
- Szczekociny - Przyłęk, ok. 15km, 4-5 godz.h (przy szybszym wiosłowaniu 3-3,5 godz.), trasa średnio trudna, przenoski: 3
Spływ kajakowy rozpoczynamy na ul. Senatorskiej przy pałacu w Szczekocinach, a kończymy przy moście kolejowym w Przyłęku. Po drodze dwa młyny i mały sztuczny próg wymagające przenosek, lecz są one krótkie i łatwe. Rzeka bardzo kręta, malownicza z bogactwem przyrodniczym, jednak należy pamiętać że to jej górny bieg i pokonanie meandrów, oraz powalonych drzew w nurcie wymaga pewnego wysiłku i rozwagi w manewrowaniu kajakiem. Na uregulowanym odcinku szerokość około 8-9m, naturalne koryto waha się od 5 do 12m.
Źródło: slaskie.travel