Model Układu Słonecznego w Górach Izerskich
Ścieżka dydaktyczna "Model Układu Słonecznego" w Górach Izerskich przedstawia Słońce oraz 8 krążących wokół niego planet i 5 planet karłowatych w skali 1:1 miliarda. Ścieżka zaczyna się przy Schronisku Orle modelem Słońca i kończy na Stogu izerskim modelem Eris. Model Słońca ułożony jest z kostki granitowej i połączony jest gnomonem, a modele planet i planet karłowatych pokazane są na metalowych płytkach umieszczonych na niedużych głazach.
Wzdłuż ścieżki ustawione zostały głazy z tabliczkami ukazującymi symbole planet w Układzie Słonecznym, ich nazwą oraz odwzorowaniem bryły z zachowaniem skali. Każdy głaz pochodzi z innego kamieniołomu dolnośląskiego, a kolory skał są dobrane tak, aby przypominały kolory planet, jakie symbolizują.
Ścieżka astronomiczna jest swego rodzaju żywą lekcją astronomii i geologii. Dzięki zlokalizowaniu jej w górach możemy poznać nie tylko cenną przyrodę wyjątkowego zakątka Sudetów, jakim jest Dolina Górnej Izery, dowiedzieć się co nieco o regionalnych skałach, ale również wzbogacić wiedzę o fragmencie Kosmosu. Ta nietuzinkowa ścieżka dydaktyczna zyskała wśród turystów miano izerskiej podróży przez Układ Słoneczny, drogi do gwiazd, czy dotykanie Wszechświata.
Ścieżka dydaktyczna "Model Układu Słonecznego” - szczegółowe informacje"
- przebieg: Orle - Kobyla Łąka - Chatka Górzystów - Polana Izerska - Stóg Izerski
- dostępność: pieszo, na rowerze, na nartach, na wózku (częściowo)
- długość ścieżki: 11.2 km
- wysokość n.p.m.: 810 - 1050 m
- suma podejść/zejść: 300/50 m
- trudność: mała
- możliwość odpoczynku i posiłku: Orle, Chatka Górzystów, Stóg Izerski
- współrzędne geograficzne: patrz opis planet
- data otwarcia: 18. września 2010 i 28. września 2013
Źródło: Materiały promocyjna miasta Świeradów-Zdrój / turystyczna.szklarskaporeba.pl