Pałac w Tłokini Kościelnej

Nr w rejestrze zabytków:
471 z 21 marca 1985
Data powstania obiektu: 1915–1916 r.
Opis

Pałac w Tłokini Kościelnej – pałac w Tłokini Kościelnej, neoklasycystyczny, wzniesiony w latach 1915–1916; wpisany do rejestru zabytków w 1985, restaurowany w latach 2009–2012.

Architektem domu Chrystowskich był prawdopodobnie Roger Sławski. Pałac – elegancki budynek niosący cechy polskiego dworu – zdobi kolumnowy portyk i wysoki, łamany dach z powiekowymi okienkami. Wewnątrz znajduje się angielski hol z kominkiem oraz oryginalny wysoki łamany dach z wypiętrzeniem za tympanonem portyku. Pałac ma funkcjonalne wnętrza połączone systemem korytarzy i dyskretnych, bocznych schodów. Naturalną oprawę dla majątku stanowi park z dębowym starodrzewem i XIX-wieczną oficyną.

Obecnie

Obecnie Pałac Tłokinia to restauracja oraz stylowy hotel, gdzie nie brakuje pamiątek po ostatnich przedwojennych właścicielach majątku.

Hotel dysponuje 27 pokojami mogącymi ugościć do 70 osób. Każdy pokój i apartament wyposażony jest w niepowtarzalne meble antyki, lampy i obrazy z różnych epok. W pałacu znajduje się 5 sal restauracyjno-konferencyjnych, mogących ugościć do 250 osób podczas konferencji czy bankietu.
Hotel należy do Stowarzyszenia Heritage Hotels Poland

Źródło: wikipedia.pl

Historia

Pałac Tłokinia, zbudowany w latach 1915–16, znajduje się w dawnym majątku należącym od 1844 roku do Chrystowskich herbu Starża. Wzniesiony został przez Ignacego Chrystowskiego, syna Jana Władysława i Anieli Zuzanny ze Ścibor-Bogusławskich herbu Ostoja. Ignacy Chrystowski ożenił się z Zofią Chrzanowską herbu Nowina w dniu 21 listopada 1911 roku. Zofia dbała o każdy drobiazg pałacu, z pasją zajmowała się ogrodem, ukochanymi bylinami i alejami kwiatowymi. Ignacy – oddany narodowiec – nie tylko wzorowo dbał o majątek odziedziczony po przodkach, ale również udzielał się politycznie, będąc też posłem na sejm z powiatu kaliskiego.

W Pałacu Tłokinia gościło wiele znamienitych osób między innymi minister spraw zagranicznych II RP Roman Dmowski, ostatni prymas Królestwa Polskiego kardynał ks. bp Aleksander Kakowski, Generał Jan Marian Hempel, senator Władysław Jabłonowski i wielu innych.

Pałac opisywany był jako patriotyczna ostoja polskości w okresie międzywojennym, była to wygodna, podmiejska rezydencja, gdzie nadrzędną rolę odgrywała tradycja i gdzie pielęgnowano więzy rodzinne, jednak życie Zofii i Ignacego nie zawsze było sielanką., Ignacy zmarł w 1938 roku. Natomiast Zofia została wygnana z Tłokini podczas II wojny światowej, gdy majątek został zajęty przez okupanta.

Po wojnie los nie oszczędzał pałacu, w jego murach przez lata mieściły się różne instytucje oraz zamieszkiwali prywatni lokatorzy. Dopiero w 2010 roku pałac przeszedł w ręce nowych właścicieli, którzy dzięki swojej determinacji, pasji oraz między innymi cudownie ocalałemu albumowi rodziny Chrystowskich, odtworzyli atmosferę ziemiańskiej siedziby, dając majątkowi drugie życie.

W chwili obecnej pałac i otaczający go park są pełne śladów z życia Zofii i Ignacego Chrystowskich.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Kościelna 46
62-860 Tłokinia Kościelna
Tel.: +48 62 767 88 88
Tel. kom.: +48 531 153 153
place
51.760851, 18.171778Skopiowano do schowka
N51º45'39.064", E18º10'18.401"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Kawiarnia/bistro
Miejsce/obiekt, na terenie którego funkcjonuje kawiarnia, bistro itp.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Restauracja
Miejsce/obiekt, na terenie którego funkcjonuje restauracja, pizzeria itp.
Toaleta
Miejsce/obiekt posiadające na swym terenie bezpłatną lub płatną toaletę.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).