Szpaciarnia w Januszkowej Górze

Opis

Szpaciarnia w Januszkowej Górze – schronisko na Januszkowej Górze na północno-zachodnim krańcu Płaskowyżu Ojcowskiego na Wyżynie Olkuskiej będącej częścią Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się we wsi Podlesie, w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim, w gminie Olkusz.

Schronisko znajduje się u podstawy wschodniej ściany Turni nad Jaskinią pod szczytem Januszkowej Góry. Jest to zagłębienie o głębokości 2,5 m między Turnią nad Jaskinią a Januszkową Basztą o dnie opadającym ku południu. Powstało na szerokiej szczelinie między tymi skałami. Przed zagłębieniem, w dolnej części stoku znajduje się wał usypany z ziemi wybranej z zagłębienia, po zachodniej stronie są duże bloki skalne.

Schronisko powstało w późnojurajskich wapieniach skalistych. Na jego ścianach brak śladów rozmycia przez wodę. Namulisko złożone z gruzu wapiennego zmieszanego z piaskiem, próchnicą i liśćmi. Są w nim większe skalne złomy. Jest w całości widne. Na ścianach rozwijają się glony, mchy i porosty. Pomiędzy skalnymi głazami występują pajęczaki.

Źródło: wikipedia.pl

Historia

Schronisko znane było od dawna. Część jego namuliska została wybrana, prawdopodobnie przez poszukiwaczy szpatu. Z wybranego namuliska usypano przed schroniskiem wał. Ze schroniska pobrano próbki nacieków. Metodą datowania radiowęglowego wiek tych nacieków określono na około 39500-45000.

Po raz pierwszy schronisko zostało opisane przez A. Górnego w dokumentacji dla Zarządu Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych woj. katowickiego. Plan opracował M. Szelerewicz.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

32-327 Troks
place
50.307028, 19.615583Skopiowano do schowka
N50º18'25.301", E19º36'56.099"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Przybliżona pozycja GPS
Miejsce/obiekt, którego dokładna pozycja nie jest ostatecznie ustalona (np. grób na rozległym cmentarzu, bez dokładnie określonej lokalizacji na tym cmentarzu).
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).