Chata Kocjana w Rabsztynie
Drewniany dom, w którym urodził się Antoni Kocjan został wybudowany w 1862 roku. Na zlecenie władz Olkusza, dom został rozebrany, a następnie przewieziony do Rabsztyna i zrekonstruowany.
W „Chacie Kocjana”, jaka stanęła w podolkuskim Rabsztynie powstaje stała ekspozycja poświęcona Antoniemu Kocjanowi, na której można zobaczyć fotografie i dokumenty związane z działalnością Antoniego Kocjana oraz modele szybowców. W pozostałych pomieszczeniach „Chaty Kocjana” powstaje wystawa etnograficzna. W oparciu o tę ekspozycje będą tam organizowane warsztaty sztuki ludowej, rzemiosła i warsztaty kulinarne.
„Chata Kocjana” jest administrowana przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. W sezonie turystycznym można ją zwiedzać codziennie od godz. 10.00 do 18.00, a w weekendy od godz. 10.00 do 20.00. Bilet wstępu kosztuje 2 zł, a bilet ulgowy złotówkę.
Źródło: visitmalopolska.pl
Antoni Kocjan urodził się w 1902 roku we wsi Skalskie, która dzisiaj jest dzielnicą Olkusza. Po ukończeniu olkuskiego gimnazjum, w 1923 r. został studentem Politechniki Warszawskiej i rozpoczął działalność w Sekcji Lotniczej Politechniki. Od 1931 roku prowadził własne Warsztaty Szybowcowe. Zaprojektował szybowce: Czajka, Sroka, Sokół, Mewa i Orlik. Spośród 1400 szybowców zbudowanych w Polsce w latach trzydziestych, połowa, to konstrukcje Antoniego Kocjana. Na szybowcach konstrukcji Antoniego Kocjana ustanowiono 40 krajowych rekordów szybowcowych oraz jeden rekord międzynarodowy, a na motoszybowcu Bąk dwa rekordy międzynarodowe.
Podczas okupacji, Antoni Kocjan był szefem Referatu Lotniczego wywiadu ZWZ/AK. Dzięki jego meldunkom alianci podjęli decyzję o zbombardowaniu niemieckiego poligonu doświadczalnego i fabryki rakiet w Peenemunde na wyspie Uznam, co opóźniło o pół roku prace nad produkcją broni V1 i V2. Dlatego, o Antonim Kocjanie mówi się, że był „człowiekiem, który wygrał wojnę”. Antoni Kocjan został aresztowany i po torturach rozstrzelany 13 sierpnia 1944 roku w Warszawie.
Źródło: visitmalopolska.pl