Data powstania obiektu: I poł. XVI w.

Krzyż znajduje się przy ulicy Jana Kilińskiego 83 w Trzebiatowie. Jadąc z Rynku należy podążać na północny-wschód ulicą Wojska Polskiego, następnie skręcić w ulicę Dworcową, którą trzeba jechać do Dworca Kolejowego. Następnie trzeba skręcić w lewo, w ulicę Torową, po chwili w pierwszą w prawo (ulica Przejazdowa). Na następnym skrzyżowaniu ponownie trzeba skręcić w prawo, w ulicę Jana Kilińskiego. Krzyż stoi w sąsiedztwie posesji numer 83, po prawej stronie. Zabytek jest doskonale widoczny z drogi. W pobliżu miejsce parkingowe dla kilku samochodów i tablica z rysem historycznym.

Krzyże pokutne są smutnymi pamiątkami prawa. Były stawiane przez morderców w miejscach popełnianych zbrodni jako jeden z elementów pokuty za popełniony czyn. Krzyże były jednocześnie miejscem pamięci po zmarłym i przestrogą dla potomnych. Morderca, oprócz wzniesienia krzyża, pokrywał koszty: pogrzebu, procesu, odszkodowania, mszy za duszę zmarłego. Ponadto odbywał w stroju pokutnym pielgrzymkę do świętego miejsca. Wystawienie krzyża, przynajmniej w sposób formalny, było symbolem pojednania zabójcy z rodziną ofiary.

Trzebiatowski krzyż jest jednym z dwóch zachowanych w województwie zachodniopomorskim. Nie jest on typowym krzyżem pokutnym jaki można spotkać np. na Dolnym Śląsku. Ma formę steli i został wykonany z rafowego wapienia, sprowadzonego z Gotlandii. Z tych powodów bardziej adekwatną nazwą powinna być: „kamień mordu”. Historycy jego powstanie datują na I połowę XVI wieku, kiedy zwyczaj wystawiania pamiątek pokutnych powoli zanikał – stąd zapewne nietypowa forma. W miejscu wystawienia kamienia 1 marca 1544 roku został zabity przez swojego sługę Jacob Wachholz. Dramatyzmu dodaje informacja jakoby morderca został opłacony przez opata białobłockiego klasztoru, z którym rodzina była skonfliktowana.

Blisko dwumetrowa stela została zwieńczona kręgiem, który ozdabia siedem liści koniczyny. W dole kręgu wykuto napis: „Jacob Wacholt gnade dy got” (Miłosierdzie boskie dla Jakuba Wacholtza). Poniżej widnieje herb rodziny Wachholz – barania głowa. Na początku XX wieku na płycie była widoczna gałązka z trzema kwiatami lub potrójnymi liśćmi. Niestety, obecnie uległa zatarciu.

Źródło: pomorzezachodnie.travel

Zaktualizowano 2 lata temu

Dane teleadresowe

Jana Kilińskiego
72-320 Trzebiatów
place
54.054948869403795, 15.278778305851276Skopiowano do schowka
N54º3'17.816", E15º16'43.602"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.