Tunel w Mostach koło Jabłonkowa

Opis

Tunel Jabłonkowski położony jest we wsi Mosty koło Jabłonkowa (cz. Mosty u Jablunkova) oddalonej od Jabłonkowa około 5 km na południe. Tunel jest czynny do dziś i przebiega tam ówczesna linia kolejowa. Nad tunelem przebiega droga lokalna łącząca Jabłonków (Jablunkov) z miejscowością Cadca.
Można z obu stron wylotu tunelu zatrzymać się samochodem i zobaczyć tunel, który latem 2009 roku przeszedł gruntowny remont.

Historia

W nocy z 25 na 26 sierpnia 1939 roku niemiecka bojówka dywersyjna Abwehry dokonała napadu na tunel kolejowy przecinajmy Przełęcz. Jabłonkowską i na stację Mosty z zadaniem opanowania tych obiektów na krótko przed rozpoczęciem przez Niemcy działań wojennych, ukrytych pod kryptonimem ,,Fall Weiss". Początek wojny przeciwko Polsce ustalony był pierwotnie na godz. 4.15 rano 26 sierpnia 1939 roku. Jako jeden z pierwszych kroków wojennych planowano opanowanie przez zaskoczenie za pomocą specjalnych oddziałów najważniejszej, południowej bramy wlotowej do Polski ? Przełęczy Jabłonkowskiej ? i utrzymanie jej aż do nadejścia dywizji niemieckiej stojącej w Żylinie.

Leutnant Albert Herzner (trzeci od lewej) i część jego grupy dywersyjnej Budynek dworca kolejowego w Mostach

Tymczasem w berlińskiej Kancelarii Rzeszy rozegrały się wydarzenia, które pokrzyżowały ustalone już plany. Otóż, przybyły do Kancelarii Rzeszy naczelny dowódca wojsk lądowych gen. Walther Brauchitsch wy?perswadował Hitlerowi, że lepiej będzie odłożyć uderzenie na Polskę, aż do przeprowadzenia mobilizacji całości sił, co zajmie 8 dni, aby w chwili rozpoczęcia wojny mieć do dyspozycji 100 dywizji. Hitler zgodził się

Rozkaz o wstrzymaniu działań wojennych przeciwko Polsce nie dotarł na czas do niemieckich jednostek stacjonujących w Żylinie i Czacy pod rozkazami gen. Otta. Bojówki leutnanta Alberta Herznera, zorganizowane w celu wykonania zadania na Przełęczy Jabłonkowskiej, ruszyły zgodnie z ustaleniami w kierunku Mostów i Jabłonkowa, przystępując do wypełniania wcześniejszych rozkazów. Napastników odparły siły polskiej straży granicznej; bojówkarzom udało się jedynie zdemolować budynek dworca kolejowego w Mostach, skąd wycofali sio na wiadomość o odwołaniu najazdu na Polskę. Dowódca monachijskiej 7 dywizji piechoty górskiej gen. Ott przepraszał potem dowódcę 21 dywizji piechoty gen. Józefa Kustronia za ten incydent, wywołany ? wedle jego słów ? ?przez niepoczytalnego osobnika".

Trasa marszu grupy dywersyjnej Alberta Herznera

I tak leutnant Albert Herzner, oficer wrocławskiej placówki wywiadu wojskowego Abwehry, rozpoczął 26 sierpnia 1939 roku swoją prywatną wojnę przeciwko Polsce.

Źródło: Szefer Andrzej, Prywatna wojna leutnanta Alberta Herznera, Katowice 1987

Literatura
  1. Szefer Andrzej, Prywatna wojna leutnanta Alberta Herznera, Katowice 1987
Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Mosty u Jablunkova
739 98 Podoliniec
place
49.511151, 18.751732Skopiowano do schowka
N49º30'40.144", E18º45'6.235"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.

Inne w kategorii: Architektura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.