Kościół Matki Boskiej Fatimskiej w Turzy Śląskiej

Aktualna funkcja: Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej
Data powstania obiektu: lata 40. XX w.
Opis
Sanktuarium zostało ustanowione w latach 70. XX w. w kościele MB Fatimskiej z 1948 r. dla uczczenia objawień fatimskich. Nazywane jest „Śląską Fatimą” i stanowi miejsce pielgrzymek katolików z całego kraju.

Kościół pw. Matki Boskiej Fatimskiej jest świątynią parafialną rzymskokatolickiej parafii pod tym samym wezwaniem, która położona jest na terenie dekanatu gorzyckiego należącego do archidiecezji katowickiej.

Świątynia została zbudowana w okresie powojennym z inicjatywy mieszkańców Turzy Śląskiej, przy wybitnym wsparciu proboszczów z Jedłownika – ks. Alfonsa Januszewicza i ks. Ewalda Kasperczyka, który został później proboszczem nowej turzańskiej parafii, erygowanej w 1981 r. Najważniejszym elementem jej wnętrza jest koronowany papieskimi koronami obraz Matki Boskiej Fatimskiej, namalowany zaraz po II wojnie światowej przez artystę malarza Franciszka Worka z Rupienki koło Kamesznicy oraz figura Matki Boskiej Fatimskiej przywieziona do Turzy z samej Fatimy. Wokół kościoła znajduje się piękna, rozciągająca się na długości 1 km Droga Krzyżowa.

Sanktuarium, zwane „Śląską Fatimą”, jest znane z dni chorych (13 dzień każdego miesiąca) i nocy pokuty (noc z 29 na 30 każdego miesiąca).

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Turza Śląska od niepamiętnych czasów należała do parafii w Jedłowniku i nie posiadała własnego kościoła. Potrzeba jego wybudowania okazała się niezwykle ważna po zakończeniu II wojny światowej, kiedy to sytuacja mieszkańców miasteczka była wyjątkowo ciężka, jako że Turza bardzo ucierpiała w czasie działań wojennych z uwagi na przechodzący tędy front. W sprawę wzniesienia nowej świątyni bardzo zaangażował się jedłownicki proboszcz ks. Alfons Januszewicz, który niestety nie doczekał jej poświęcenia. Projekt kontynuowali więc jego następcy, w tym młody, pochodzący z Kochłowic wikary z Wodzisławia Śląskiego – ks. Ewald Kasperczyk. Gdy przybył do Turzy spotkał się z wielkim entuzjazmem mieszkańców. Dzięki niemu również wybrana została Matka Boska Fatimska na patronkę nowej świątyni, bowiem pierwsze majowe nabożeństwo zostało odprawiane w Turzy Śląskiej w przeddzień trzydziestej rocznicy pierwszego objawienia w Fatimie. Szybko również ruszyły prace budowlane. 13 czerwca 1948 r. na placu budowy pojawiła się figurka Matki Boskiej. Umieszczono ją w dolnej kapliczce, aby patronowała pracy robotników. Niestety prace budowlane zostały przerwane na kilka miesięcy z uwagi na naciski ze strony władz państwowych. Budowę jednak udało się wznowić. W październiku 1948 r. w świątyni uroczyście został powitany obraz Matki Boskiej Fatimskiej. Kościół został poświęcony 14 listopada tego samego roku, a aktu tego dokonał ks. biskup Stanisława Adamski.

Turza Śląska bardzo szybko stała się ważnym miejscem na mapie pielgrzymów. Zasłynęła z tego, że Matka Boża w tym miejscu darzy swoje dziatki wieloma łaskami. Popularność nowego sanktuarium nie podobała się oczywiście ówczesnym komunistycznym władzom. Proboszcz Kasperczyk doznał szykowania. Po krótkim polepszeniu sytuacji konflikt z władzami zaostrzył się, gdy postanowiono sprowadzić do Turzy oryginalną figurkę Matki Boskiej z Fatimy. Uroczystość jej powitania miała miejsce 29 sierpnia 1959 r. Wkrótce figura zaczęła peregrynację po kościołach diecezji katowickiej, a także diecezji opolskiej. Spotkało się to znów z oporem władz. W 1979 r. pobłogosławiona przez papieża Jana Pawła II figura przybyła do Warszawy i znalazła się na ołtarzu konsekrowanej przez ks. prymasa Stefana Wyszyńskiego nowej świątyni pw. Matki Bożej Królowej Świata. Zmiany polityczne, które dokonały się w Polsce na przełomie lat 80. i 90. pozwoliły już bez przeszkód rozwijać kult Matki Boskiej Fatimskiej, którą zaczęto nazywać „Śląską Fatimską”. W latach 1995–1996 odbyło się pełne nawiedzenie figury we wszystkich diecezjach kraju.

Kościół pw. Matki Boskiej Fatimskiej został podniesiony do rangi sanktuarium w 1997 r. przez ks. arcybiskupa Damiana Zimonia. 13 czerwca 2004 r. ks. arcybiskup Józef Kowalczyk w obecności biskupów, licznie zgromadzonych kapłanów i wiernych ukoronował Matkę Boską w Jej cudownym turzańskim Obrazie koroną papieską. W latach 2008–2009 Maryja w kopii cudownego Obrazu peregrynowała po rodzinach parafii z okazji 60-lecia istnienia świątyni w Turzy Śląskiej. W sierpniu 2009 r. Penitencjaria Apostolska przy Stolicy Apostolskiej nadała sanktuarium przywilej zyskiwania odpustów zupełnych przez odwiedzających „Śląską Fatimę”.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Tysiąclecia 15
44-351 Turza Śląska
place
49.969662, 18.447000Skopiowano do schowka
N49º58'10.783", E18º26'49.2"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.