Krzyż - Boża Męka (ul. Hutnicza)
Postument: Cokół stoi na dwupiętrowej podstawie, stanowiąc razem z nią schodkową konstrukcję. Szersza, dolna część podstawy oddzielona podwójną, profilowaną płytą od części górnej. W przedniej ścianie tej ostatniej płycina z profilowanym obramowaniem. W niej nowa tablica inskrypcyjna z napisem Zdrowaś Mario módl się za nami 1889
oraz datą konserwacji 2008. Daszkowy gzyms oddziela podstawę od cokołu. Przednią ścianę cokołu w całości zajmuje wnęka na figurę. Wnęka jest zamknięta ostrołukowo i obramowana wzorem w formie łańcucha stylizowanych liści. Narożniki nad wnęką wypełnione promienistym wzorem. Cokół zwieńczony jest ozdobnym, dwuwarstwowym gzymsem. Dolną warstwę stanowi płytka zdobiona fryzem z motywem roślinnym (liści), podkreślona z obu stron prostymi listwami. Górną część gzymsu stanowi wysunięta poza niższą, grubsza płyta zdobiona półkolami wypełnionymi wachlarzowatym wzorem. Narożniki płyty uzupełnione są liściastymi wstawkami.
Figury: Krzyż posiada jedną figurę - Matki Bożej, w głębokiej wnęce. Matka Boża patrzy przed siebie z rękami złożonymi do modlitwy.
Krzyż: Krzyż na dodatkowym postumencie. Postument krzyża ozdobiony z trzech stron symbolami związanymi z ukrzyżowaniem Chrystusa. Z przodu narzędzia tortur i drabina (symbol łączności z niebem). Po bokach płonące, oplecione cierniem Serce Jezusowe (lewy bok krzyża) i kielich mszalny z hostią (symbol Ostatniej Wieczerzy). Postument zwieńczony jest falistym gzymsem. Krzyż ze ściętymi krawędziami belek i ostrogami. Belki krzyża zakończone prosto. Postać Chrystusa proporcjonalna, z zaciśniętymi dłońmi. Kartusz INRI na samym szczycie krzyża, w formie małej pionowej, niesymetrycznej płytki.
Źródło: przydrozne.eu