Europejska Wioska Bociania w Pentowie koło Tykocina
W zabytkowym drewnianym dworku rodziny Toczyłowskich na Pętowie zlokalizowana jest Europejska Wieś Bociania z licznymi bocianimi gniazdami i wieżą do obserwacji bocianów. W pobliżu znajdują się także stajnia oraz punkty agroturystyki.
Pentowo to wspaniałe miejsce dla miłośników ptaków. Ten czarujący zakątek wspólnie z miastem Tykocin nosi tytuł Europejskiej Wsi Bocianiej, który Pentowo otrzymało w 2001 roku z rąk niemieckiej fundacji Euronatur. Tytuł ten przyznawany jest tylko jednemu takiemu miejscu w kraju.
Historia bocianów zaczęła się od huraganu w 1992 roku, który przeszedł nad Pentowem i zniszczył bardzo dużo drzew na terenie majątku. Drzewa te, w połowie pourywane, połamane stały się idealnym miejscem dla bocianów, które co roku na ich wierzchołkach i konarach dobudowywały gniazda. Gdy zajeły wszystkie drzewa, przeniosły się na budynki i słupy. Obecnie w Pentowie są 34 zasiedlone gniazda i ta liczba nieustannie rośnie.
Europejska Wieś Bociania – miejsce w którym znajduje się ponad 30 zasiedlonych gniazd bocianich rozlokowanych na słupach, budynkach oraz drzewach. To niezwykłe przyrodnicze zjawisko znajduje się w Dworku Pentowo.
W każdą ostatnią sobotę od maja do września można posłuchać koncertu muzyki klasycznej w plenerowej panoramie „Sangórki”, która znajduje się na terenie majątku Pentowo. W niedalekim sąsiedztwie bocianów oraz koni, o każdej porze roku dostępne jest również miejsce ogniskowe. Wszyscy zainteresowani jazdą konną mają możliwość nauczenia się podstaw jazdy konnej co pozwoli im samodzielnie ruszyć na wyprawę plenerową.
Źródło: pentowo.pl / wikipedia.pl
Huragan w 1991 roku, który przeszedł nad Pentowem doprowadził do ogołocenia drzew z konarów, gałęzi oraz połamania drzew. Ze względu na to, że owe miejsce znajduje się na szlaku przelotu bocianów między Afryką a Polską zostało ono dostrzeżone przez ptaki. Bociany z dnia na dzień w ekspresowym tempie zaczęły budować gniazda i się osiedlać. W pierwszym stadium osiedlania ornitolodzy stwierdzili iż trakcje elektryczne stanowią duże niebezpieczeństwo dla ptaków i ustawili w pobliżu specjalne platform i słupy. Europejska Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przyrodniczego – Euronatur stworzyła tytuł Europejskiej Wsi Bocianiej dla miejscowości i gmin, które przedstawiły znaczące działania w celu ochrony i konserwacji miejsc lęgowych bociana białego na ich terenie. Pentowo otrzymało to wyróżnienie jako siódme w 2001 roku.
Źródło: wikipedia.pl
Sieć Europejskich Wsi Bocianich
W latach ’90-tych ubiegłego wieku Europejska Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przyrodniczego – Euronatur utworzyła tytuł Europejskiej Wsi Bocianiej dla tych miejscowości i gmin, które wykazały znaczące działania w celu ochrony i konserwacji miejsc lęgowych bociana białego na ich terenie. Tylko jedno miejsce w wybranym kraju jest uhonorowane tym tytułem i drugie już nie otrzyma.
Pierwszy tytuł Europejskiej Wsi Bocianiej został przyznany Chorwackiej miejscowości Cigoć w 1994 roku. Pentowo jako siódme otrzymało ten tytuł w 2001 roku.
Dziś już mamy czternaście Wsi Bocianich na terenie całej Europy, natomiast ostatni na obecną chwile tytuł otrzymało miasteczko Taraš w Serbii w 2014 roku
Lista miejscowości z przyznanym tytułem "Europejskiej Wsi Bocianiej":
- Čigoć – Chorwacja - Pierwsza Europejska Wieś Bociania na świecie, uhonorowana tytułem w 1994 roku. Każdego roku gnieździ się tam około 50 bocianich par. Gniazda zlokalizowane są na dachach drewnianych domów.
- Nagybajom – Węgry - Uhonorowana tytułem w 1996 roku ze względu na około 30 bocianie pary gnieżdżące się rokrocznie na słupach energetycznych w miejscowości.
- Rühstädt – Niemcy - Tytuł Europejskiej Wsi Bocianiej otrzymało w 1996 roku. Na dachach murowanych domów wmiasteczku gnieździ się corocznie ponad 40 bocianich par.
- Malpartida de Cáceres – Hiszpania - Jako Europejska Wieś Bociania od 1997 roku. Każdego roku około 90 par bociana białego zakłada rodziny w gniazdach umieszczonych na ogromnych granitowych głazach, dachach domów oraz kościołów.
- Andrid – Rumunia - Tytuł Europejskiej Wsi Bocianiej uzyskało w 1998 roku. Każdego roku gnieździ się tam ponad 30 bocianich par. Gniazda zlokalizowane są na słupach energetycznych.
- Mała i Wielka Polana – Słowenia - Jako Europejska Wieś Bociania od 1999 roku. Region Małej i Wielkiej Polany to najbardziej zabocianiony region Słowenii. Gnieździ się tam około 35 bocianich par.
- Pentowo k. Tykocina – Polska - Uzyskało tytuł Europejskiej Wsi Bocianiej w 2001 roku. Każdego roku w obrębie zaledwie jednego gospodarstwa na drzewach, dachach i słupach gnieździ się około 30 bocianich par.
- Marchegg – Austria - Od 2002 roku jako Europejska Wieś Bociania. Na okolicznych drzewach każdego roku gnieździ się około 50 par bociana białego.
- Belozem – Bułgaria - Jako Europejska Wieś Bociania od 2005 roku. Do gniazd znajdujących się na domach i słupach energetycznych co roku przylatuje około 30 bocianich par.
- Altreu – Szwajcaria - Tytuł Europejskiej Wsi Bocianiej nadano w 2008 roku. Gniazda mieszczące się na domach oraz drzewach co roku zasiedla około 30 bocianich par.
- Eskikaraağaç – Turcja - Status Europejskiej Wsi Bocianiej przyznano w 2011 roku. Gniazda zlokalizowane są na domach oraz meczetach.
- Češinovo-Obleševo – Macedonia - Od 2012 roku jako Europejska Wieś Bociania. Gniazda znajdują się na słupach energetycznych oraz domach, co roku zasiedla je około 70 par.
- Buzica – Słowacja - Funkcjonuje jako Europejska Wieś Bociania od 2014 roku. W 2013r odnotowano 11 bocianich par, zamieszkujących gniazda znajdujące się głównie na słupach energetycznych.
- Taraš – Serbia - Status Europejskiej Wsi Bocianiej został nadany w roku 2015. W 2014r w miasteczku osiedliło się 40 par bociana białego.
Źródło: pentowo.pl