Pomnik żołnierzy radzieckich w Węgorzewie
Pomnik poświęcony pamięci 318 żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zginęli w walkach niemiecko-sowieckich w styczniu 1945 r. i już po przejściu frontu. Twórcą wykonanego z betonu, wysokiego na 6,8 m monumentu jest nieżyjący już olsztyński rzeźbiarz Ryszard Wachowski. Odsłonięcie pomnika miało miejsce 7 listopada 1968 r.
Góra Konopki (zwana też Diablą Górą), na której stoi obiekt, usytuopwana jest tuż przy drodze krajowej 63 Węgorzewo - Giżycko. Znajdują się tu dwie zbiorowe mogiły. Budowę nekropolii rozpoczęto tuż po wojnie w ramach porządkowania grobów wojennych w powiecie węgorzewskim. Ciała żołnierzy przetransportowano tu z najbliższych okolic Góry Konopki, ale także z terenu miasta i okolicznych miejscowości, oddalnych nawet o kilkanaście kilometrów (m.in. z Trygortu, Stulich, Wesołowa). Ekshumacje trwały do końca lat 50. ubiegłego stulecia, cmentarz na Górze Konopki szybko okazał się zbyt mały, wielu poległych żołnierzy pochowano poza Węgorzewem, m.in. Giżycku.
O pochowanych tu żołnierzach wiadomo niewiele, wyrywkowe dane znane są zaledwie dla kilkunastu pochówków. Najprawdopodobniej to wcieleni do oddziałów specjalnych Armii Czerwonej (wysyłanych na pierwszą linię frontu) Rosjanie, Litwini, Białorusini, a także Polacy.
Źródło: wegorzewo.pl