Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Wilamowicach
Wilamowice są niewielkim miasteczkiem, położonym kilka kilometrów na północ od Bielska-Białej. Miejscowość zaliczana jest do najbardziej niezwykłych w Polsce – do dziś wśród jej mieszkańców zachował się archaiczny język wilamowski; także tradycyjny strój ludowy zachwyca odmiennością. Wioska powstała tuż po pierwszym najeździe tatarskim, osadnikami była ludność sprowadzona z Flandrii i Fryzji, posługująca się dialektem języka flamandzkiego. Przywiązanie do języka przetrwało stulecia, było żywe również w XIX i XX wieku, kiedy wioska awansowała do roli miasta.
Kościół Trójcy Przenajświętszej jest budowlą kamienną, utrzymaną w stylu neogotyckim. Iglica wieży sięga 72 m! Do nawy przylega węższe, zamknięte trójbocznie, prezbiterium. Do gotyku nawiązują liczne wieżyczki, ostrołukowe okna i portale czy maswerki. Niezwykłą ozdobą jednonawowego wnętrza jest neogotycki ołtarz główny, którego autorem był mieszkaniec Wilamowic – Kazimierz Danek. W latach 1980-1988 wyrzeźbił on w drewnie lipowym monumentalny tryptyk (12,5 m wysokości!), inspirowany arcydziełem Wita Stwosza. Poza tym wzbogacił świątynię ołtarzami bocznymi, stacjami Drogi Krzyżowej i stallami w prezbiterium. W kościele czci się szczególnie świętego Józefa Bilczewskiego, arcybiskupa, rodowitego wilamowiczanina.
Źródło: slaskie.travel
Parafia erygowana około 1300 r. Po raz pierwszy wzmiankowana została w spisie świętopietrza parafii dekanatu Oświęcim diecezji krakowskiej z 1326 r. pod nazwą Novovillamowicz. W kolejnych spisach świętopietrza z lat 1346–1358 występuje w zapisach Nova Vilamovicz, Novo Wilamovicz, Novo Vilamovicz, Nowa Vilamovicz, Nova Willamovicz, Nova Wilamovicz, Wilamovicz novas. Przejściowo należała również do powstałego ok. 1350 roku dekanatu Pszczyna.
Historia kościoła w Wilamowicach liczy także kilkaset lat. Pierwszą świątynię wznieśli już pierwsi osadnicy, czyli musiała ona stanąć w XIII, lub na początku XIV wieku. Wtedy też erygowano w Wilamowicach parafię. Kościółek parafialny był skromną, drewnianą budowlą, podobnie jak jego trzej następcy. Ostatni z nich spłonął za pamięci wielu współczesnych mieszkańców Wilamowic – w 1957 roku. Budowa obecnej, murowanej świątyni ruszyła w 1923 roku. Projektantem był architekt z Białej – Antoni Mueller. Niestety, wpierw czasy kryzysu światowego, a później wojny i komunistycznej dyktatury, nie sprzyjały dokończeniu ambitnej inwestycji. Kościół Trójcy Przenajświętszej poświęcono dopiero w 1960 roku, po wspomnianym pożarze świątyni drewnianej. Ale prace wykończeniowe przeciągnęły się do końca ubiegłego stulecia. Uroczystość konsekracji odbyła się w roku 1993.
Źródło: wikipedia.pl / slaskie.travel