Galeria „Sportowe Trofea Adama Małysza” w Wiśle

Data powstania obiektu: 01.04.2007 r.
Opis

Galeria „Sportowe Trofea” Adama Małysza to miejsce, które trzeba odwiedzić, również dlatego, że można spotkać w niej samego mistrza. A nawet jeśli to się nam nie uda, to tylko tutaj każdy ma szansę na żywo zobaczyć wszystkie trofea, jakie skoczek z Wisły zdobył w czasie swojej kariery zawodowej, między innymi cztery Kryształowe Kule za zdobycie Pucharu Świata, medale z mistrzostw świata w Lahti, Sapporo i Val Di Fiemme, kombinezon narciarski oraz żółte i czerwone plastrony lidera. W galerii można także kupić gadżety i pamiątki związane z Małyszem.

Galeria mieści się w budynku fundacji Izabeli i Adama Małyszów „Wystarczy chcieć”, która stawia sobie za cel pomoc ludziom, dla których sport był nie tylko pasją, ale i sposobem na życie, ale ulegli kontuzjom, i teraz są zapomniani przez wszystkich, skazani sami na siebie. Ponadto fundacja pomaga wszystkim utalentowanym dzieciom, które chcą uprawiać sport.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Adam Małysz, najsłynniejszy mieszkaniec Wisły, jeden z najbardziej rozpoznawanych na świecie Polaków, najwybitniejszy polski skoczek narciarski w historii, jeden z najlepszych zawodników w historii światowych skoków, czterokrotny medalista olimpijski i czterokrotny mistrz świata, zwycięzca 39 zawodów Pucharu Świata – urodził się w Wiśle w 1977 r. w rodzinie, która narciarskie tradycje kultywuje od dawien dawna. Jego pradziadek miał własną skocznię, na której beskidzcy zawodnicy osiągali odległości w granicach 50 m. Ojciec był kierowcą w Klubie Sportowym Wisła, a wuj Jan Szturc, najpierw znanym skoczkiem, a po zakończeniu kariery trenerem klubowym. Właśnie za namową ojca i wuja w wieku sześciu lat Adam Małysz oddał swój pierwszy w życiu skok. Przez 28 lat, które minęły od tamtej chwili zdobył wszystko, co w świecie skoków narciarskich można zdobyć. Jest na pierwszej pozycji w klasyfikacji wszech czasów mistrzostw świata, jeśli nie uwzględnić medali z konkursów drużynowych oraz medali z igrzysk olimpijskich. Do 1980 r. bowiem każdy medalista igrzysk olimpijskich zostawał automatycznie medalistą mistrzostw świata. W historii mistrzostw świata, łącznie z medalami z igrzysk, lepsi od niego są jedynie: Norweg Birger Ruud i Szwajcar Simon Ammann. Pierwszy zdobył w latach 1931–1939 pięć złotych i dwa srebrne medale, trzy z nich (dwa złote i jeden srebrny) wywalczył na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Ammann natomiast posiada pięć złotych, jeden srebrny i dwa brązowe medale. Trzecie miejsce w zestawieniu zajmuje polski skoczek, mając łącznie cztery złote, cztery srebrne i dwa brązowe medale. Małysz może się poszczycić największą liczbą indywidualnych krążków, ogółem zdobył ich aż dziesięć (sześć na mistrzostwach świata i cztery na igrzyskach olimpijskich). Jest także drugi, za Mattim Nykänenem pod względem liczby zwycięstw w zawodach Pucharu Świata. Ma ich 39, a Nykänen 46. Pod względem liczby miejsc na podium Adam jest także drugi. Lokaty w pierwszej trójce konkursów zajmował 92 razy i w klasyfikacji tej przegrywa jedynie z Finem Janne Ahonenem, który 108 razy stawał na podium.

Czterokrotny medalista olimpijski, czterokrotny indywidualny mistrz świata, czterokrotny (w tym trzykrotny z rzędu) zdobywca Pucharu Świata, triumfator Turnieju Czterech Skoczni, trzykrotny zwycięzca Turnieju Nordyckiego, trzykrotny triumfator Letniego Grand Prix, zwycięzca Turnieju Czterech Narodów, zdobywca Pucharu KOP, dwudziestojednokrotny zimowy mistrz Polski, osiemnastokrotny letni mistrz Polski, rekordzista Polski (230,5 m) i były współrekordzista świata w długości skoku narciarskiego (225 m), czterokrotnie wybierany najlepszym sportowcem Polski. Swoją karierę zawodową zakończył w 2011 r. 26 marca 2011 r. o godzinie 19:12 podczas benefisu „Skoki do Celu w Zakopanem” oddał swój ostatni skok.

Adam Małysz został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne osiągnięcia sportowe Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim OOP i Krzyżem Oficerskim OOP. Jest honorowym obywatelem Zakopanego.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

1 Maja 48a
43-460 Wisła
Tel.: + 48 517 567 660
place
49.647125, 18.869019Skopiowano do schowka
N49º38'49.65", E18º52'8.468"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Na deszcz
Miejsce/obiekt, który charakteryzuje się możliwością zwiedzania niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Inne w kategorii: Rozrywka i kultura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.