Krzyż - Boża Męka (ul. Pawia)
Postument: Krzyż na rzucie prostokąta, ścięty z tyłu. Podstawa złożona z dwóch niskich schodków i górnej części spójnej architektonicznie z cokołem. Pomiędzy schodkami podstawy płyta o wklęsłym profilu. Na górnym schodku płyta o profilu esowatym, pełniąca też rolę bazy kolumienek górnej części podstawy. Na dolnym schodku wyryta data 1905. Górna część podstawy ujęta w dwie masywne kolumienki, kwadratowe, fazowane. Pomiędzy nimi powstała płycina z inskrypcją: W krzyżu zbawienie
, a niżej miejsce na kwietnik. Kolumienki zwieńczone masywnymi, wielowarstwowymi głowicami łączącymi się z takimże gzymsem. Z tyłu tego elementu ślad po tablicy fundacyjnej. Cokół tej samej szerokości co górna część podstawy, ale wyższy. Na froncie cokołu płytka i szeroka wnęka o łukowym zwieńczeniu. Po jej bokach dwie wysmukłe, gładkie półkolumienki z głowicami zdobionymi wolutami. Ściana frontowa cokołu ponad wnęką i poniżej niej zdobiona motywami roślinnymi. Na cokole kilkuwarstwowy gzyms o geometrycznych kształtach i zdobieniu. Środkowa warstwa zdobiona ząbkami. Gzyms wieńczy obszerne, profilowane wygięcie.
Figury: Figura Matki Bożej we wnęce na rozbudowanym, warstwowym stopniu o kielichowym pokroju, zakończonym gałką. Maria stoi w kontrapoście, z rękami skrzyżowanymi na piersiach.
Krzyż: Krzyż na dwuelementowej stopce. Dolna część stopki prosta, górna w formie kowadełkowej. Belki krzyża fazowane, z drobnymi ostrogami. Ramiona zakończone ostrosłupowo. Figura Chrystusa metalowa, mała. Blaszany kartusz INRI w układzie poziomym, lekko falowany i niesymetryczny.
Otoczenie: Krzyż stoi na skraju posesji, podniesiony na trzech, schodkowo ułożonych blokach, ciasno ogrodzony ozdobnym, metalowym płotkiem. Po bokach dwa rozrośnięte żywotniki. Od drogi prowadzi do krzyża kładka nad rowem.
Źródło: przydrozne.eu