Pozostałości skoczni "Ślązaczka" na Przysłopiu
Pozostałości skoczni "Ślązaczka" na Przysłopiu zlokalizowane w sąsiedztwie Schroniska PTTK Przysłop pod Baranią Górą. Wybudowana została w latach 1927-1928 i była to pierwsza skocznia narciarska w Wiśle. Obecnie można zobaczyć w tym miejscu coraz bardziej zalesiony zeskok skoczni narciarskiej.
Budowie skoczni na Przysłopie pod Baranią Górą w latach 1927-1928 patronował Górnośląski P.T.T. i Śląski Klub Narciarski. Duże zasługi wniósł także Karol Krokier - gospodarz schroniska, obok którego "Ślązaczka" stanęła.
W otwarciu obiektu, 20 stycznia 1929 roku, uczestniczyli przedstawiciele najwyższych organizacji narciarskich, rządowych i samorządowych. Przemawiali miedzy innymi: wojewoda śląski dr Michał Grażyński, prezes Górnośląskiego Oddziału P.T.T. mec. E. Kaźmierczak i prezydent miasta Katowice dr Adam Kocur. Skocznię poświęcili: ks. prob. Emanuel Grim z Istebnej i ks. pastor Paweł Nikodem z Ustronia. Uroczystość transmitowała rozgłośnia Polskiego Radia w Katowicach.
W przeddzień, 19 stycznia, rozegrano mistrzostwa narciarskie Śląska, obejmujące biegi juniorów, pań i panów oraz skoki, w których Bronisław Czech, osiągnąwszy odległość ok. 27.5 metra.
2 lutego 1930 roku katowicki "Sport" pisał o skoczni w ten sposób: "Należy podnieść, że miejscowa młodzież z trwogą patrząca na budowę kolosalnego rusztowania, dziś skacze ochoczo i masowo".
Po drugiej wojnie światowej obiekt szybko niszczał i w 1977 roku został rozebrany.
Źródło: barania-gora.cotg.pttk.pl