Pomnik Trygława w Wolinie









Pomnik Trygława w Wolinie to wyjątkowy symbol słowiańskiej przeszłości miasta. Monument został ustawiony w 1967 roku na wzniesieniu przy ulicy Parkowej. Jego autorem jest Ryszard Chachulski – rzeźbiarz ze Szczecina, znany m.in. z Pomnika Marynarza w Szczecinie. Od 2024 roku obok pomnika znajduje się nowa atrakcja – 32-metrowa drewniana wieża widokowa, z której roztacza się widok na miasto i okolice.
Pomnik Trygława – monumentalna rzeźba z 1967 roku
Pomnik przedstawia jedno z najważniejszych bóstw pogańskiego panteonu Słowian – Trygława. Wokół podstawy monumentu widnieje napis: „...tysiąclecie włączenia Pomorza do Polski…”, nawiązujący do zwycięstwa Mieszka I w bitwie z 967 roku, która przesądziła o przyłączeniu Pomorza Zachodniego do młodego państwa Piastów.
Trygław – bóstwo trójwładne czczone przez Słowian
Trygław był bogiem trzech światów – nieba, ziemi i zaświatów. Według średniowiecznych kronik miał trzy głowy i był czczony zarówno w Wolinie, jak i w Szczecinie. Mnich Ebbo z Bambergu opisywał go jako władcę potężnego i wszechobecnego, będącego głównym bóstwem dawnych Pomorzan. Podobne świątynie ku jego czci istniały również w Brennie (obecnie Brandenburg) i w Szczecinie.
Świątynia Trygława i życie duchowe w średniowiecznym Wolinie
Źródła historyczne podają, że słowiańska świątynia, tzw. kącina, poświęcona Trygławowi istniała w południowej części Wolina już w X–XI wieku. Jej wyjątkowe położenie – na terenie okresowo zalewanym przez wody – czyniło ją miejscem odosobnienia i sacrum. Do kąciny można było dotrzeć jedynie po specjalnym pomoście.
Handlowy i rzemieślniczy rozkwit Wolina w czasach Trygława
W okresie funkcjonowania kultu Trygława, Wolin był ważnym ośrodkiem rzemiosła i handlu. Działały tu warsztaty garncarskie, hutnicze, kowalskie, szklarskie i bursztyniarskie. Znaleziska archeologiczne potwierdzają istnienie dalekosiężnych kontaktów handlowych – importowano m.in. ozdoby srebrne, paciorki szklane i tkaniny z Azji. Badania prowadzone przez archeologów pod kierunkiem prof. Władysława Filipowiaka odsłoniły bogate dziedzictwo materialne tej części miasta.