Ruiny kościoła św. Jerzego w Wolinie











Ruiny kościoła św. Jerzego w Wolinie to ślad po najstarszej katedrze Pomorza, znajdują się dziś w sercu osiedla mieszkaniowego, gdzie ustawiono pomnik z tablicą pamiątkową. Upamiętnia on miejsce, w którym niegdyś stał jeden z najstarszych kościołów na Pomorzu, znany także jako św. Wojciecha–Jerzego. Jego historia sięga XII wieku, a sama świątynia pełniła przez pewien czas funkcję pierwszej katedry biskupstwa pomorskiego.
Historia kościoła św. Jerzego w Wolinie
Kościół św. Jerzego powstał podczas misji chrystianizacyjnej prowadzonej przez biskupa Ottona z Bambergu w latach 1124–1125 i 1128. Była to odpowiedź na prośbę księcia Bolesława Krzywoustego, który pragnął wzmocnić wpływy chrześcijaństwa na Pomorzu Zachodnim.
Katedra biskupa Ottona z Bambergu
W 1140 roku papież Innocenty II, bullą Ex commissa nobis, zatwierdził utworzenie diecezji pomorskiej, a kościół św. Jerzego w Wolinie został podniesiony do rangi katedry. Była to pierwsza katedra nowej diecezji i jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego w regionie. Jednak w wyniku najazdu i zniszczenia miasta w 1176 roku siedzibę biskupstwa przeniesiono do Kamienia Pomorskiego.
Zniszczenie świątyni i jej upamiętnienie
Kościół przetrwał wieki, lecz został poważnie zniszczony podczas ciężkich walk o Wolin w 1945 roku. Przez kilkanaście lat pozostawał w ruinie, aż w latach 60. XX wieku został całkowicie rozebrany. Dziś na miejscu dawnego prezbiterium ustawiono głaz z pamiątkową tablicą, przypominającą o istnieniu tej wyjątkowej świątyni.
Pomnik i krzyż na miejscu dawnego kościoła
W 2009 roku, z okazji 855. rocznicy misji św. Ottona do Wolina, mieszkańcy ufundowali krzyż upamiętniający działalność biskupa. Krzyż został poświęcony przez Arcybiskupa Andrzeja Dzięgę i dziś stanowi duchowy symbol przeszłości Wolina i jego religijnego dziedzictwa.
Źródło: wikipedia.pl