Kamienny "Las Troli" nad Małą Panwią

Kamienny "Las Troli" nad Małą Panwią w Gminie Woźniki to charakterystyczne kamienie umiejscowione pod wiaduktem autostrady A1. Na niektórych kamieniach umieszczono tablice z informacjami o ciekawostkach historycznych związanych z terenami Śląska:

  • LUX EX SILESIA
    Na Śląsk, który znajdował się na skrzyżowaniu ważnych dróg handlowych z zachodu na wschód i z południa Europy, szybciej niż gdzie indziej docierały wpływy różnych kultur. Właśnie ze Śląska szły dalej na inne ziemie polskie. To stąd rozchodziło się, jak to wówczas określano' światło, czyli: "lux ex Silesia".
  • Granica
    Rzeka Mała Panew, cały czas meandrując, przepływa pod biegnącą z południa na północ drogą łączącą Dąbrowę i Polski Las z Woźnikami. Dokładnie w tym miejsc brał kiedyś początek liczący 120 kilometrów śląski odcinek Małej Panwi, aż po jej ujście do Odry w Czarnowąsach. Tutejszy skrawek lasu, to prastare Barcie, gdzie obywatele Woźnik trzymali swoje pszczoły. To był kiedyś najdalszy, południowo-wschodni zakątek kasztelanii oleskiej obejmującej również ziemię lubliniecką i miejsce krzyżowania się dwóch granic. Kawałek na południe, zaraz za Małą Panwią, zaczynało się terytorium kasztelanii bytomskej a krótko przed rokiem 1300 linia rozdzielająca obydwie kasztelanie stała się także granicą pomiędzy Księstwem Opolskim i Księstwem Bytomskim. Natomiast przecinająca Małą Panew droga do Woźnik pokrywa się w przybliżeniu z dawną średniowieczną granicą śląsko-małopolską i prusko-rosyjską sprzed 1835 roku. Wcześniej mieliśmy tu do czynienia z paradoksalną wręcz sprzecznością. Otóż lasy komunalne Woźnik, miasta w granicach Prus, znajdowały się na terytorium Królestwa Polskiego czyli w Rosji.
    Tekst źródłowy -"Zycie nadrzeczne" Józef Tyrol. Z inicjatywy mieszkańców Woźnik.
  • Czy wiesz że...
    W roku 1333 tron Polski objął syn Łokietka. - Kazimierz, zwany Wielkim. W Trenczynie dnia 24 sierpnia 1335 roku król Kazimierz Wielki w obecności króla Czech - Jana Luxemburga, oznajmił rezygnację ze Śląska, a 9 lutego 1339 Kazimierz Wielki podpisał dokument, w którym zrzekł się "po wsze czasy" Śląska. Śląsk więc oficjalnie przeszedł pod panowanie czeskie. Czechy byty wówczas, jak i przez następne stulecia, polityczną częścią świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, ze stolicą w Pradze. W roku 1348 w czasie podpisania tzw. "pokoju namysłowskiego", Kazimierz Wielki jeszcze raz potwierdził przynależność śląska do Czech. Na zjeździe w Pradze w roku 1356 Kazimierz Wielki zrzekł się ostatecznie roszczeń do ziem śląskich, a w zamian Czechy zrzekły się pretensji do Mazowsza. 23 maja 1372 w Wyszegradzie, Ludwik Andegaweński - król Węgier i Polski, potwierdził rezygnację ze Śląska. Przysięgam na Święty Krzyż i Ewangelię, iż rezygnuje z Księstw Śląskich wraz z Górnym Śląskiem.
Zaktualizowano 3 miesiące temu

Dane teleadresowe

42-289 Woźniki
place
50.540567, 19.062478Skopiowano do schowka
N50º32'26.041", E19º3'44.921"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Inne w kategorii: Upamiętnienia To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.