Historyczna nazwa: Układ urbanistyczny Woźnik
Opis

Rynek w Woźnikach jest czworoboczny i podłużny, z którego narożników wybiegają najważniejsze ulice, niegdyś będące fragmentami ważnych traktów handlowych: Tarnogórska i Krakowska. W północno-zachodnim rogu rynku stoi zabytkowy kościół parafialny, pod wezwaniem św. Katarzyny. Ciekawym obiektem jest także, znajdujący się w południowej pierzei, XIX-wieczny, klasycystyczny gmach ratusza. Mieszczańskie kamienice pochodzą z XIX i XX stulecia.

Historia

Woźniki leżą pomiędzy Katowicami i Częstochową, w pobliżu rozległych Lasów Lublinieckich. W krajobrazie miasta dominuje (wznosząca się na wschód od centrum) Coglowa Góra o wysokości 359 m n.p.m. Najstarsza osada na tym terenie istniała prawdopodobnie na Górze Grojec, pomiędzy Woźnikami a Koszęcinem. Do dziś zachowały się na niej ślady pradawnego grodziska. Według starych przekazów, kiedy Mongołowie zniszczyli w roku 1241 gród na Grojcu, jego mieszkańcy przenieśli się do wioski Woźniki, która od tej pory zaczęła zyskiwać na znaczeniu. Przypuszcza się, że osada otrzymała prawa miejskie po 1270 roku i zaliczała się do ważnych ośrodków położonych przy granicy śląsko-małopolskiej. Ważnym czynnikiem rozwoju była przecinająca Woźniki droga handlowa, wiodąca z Wrocławia, przez Oleśnicę, Kluczbork, Olesno i Lubliniec, do Woźnik właśnie, i dalej - do Siewierza i Krakowa. Niestety, już pod władzą pruską, w latach 1742-1858 Woźniki były pozbawione praw miejskich. W końcu odzyskały je, ale pozostały niewielkim miasteczkiem nadgranicznym, w którym ważną rolę odgrywał urząd celny. Mimo tragicznego pożaru z roku 1789, Woźniki zachowały średniowieczny układ urbanistyczny. 

Źródło: slaskie.travel

Zaktualizowano 3 miesiące temu

Dane teleadresowe

Rynek
42-289 Woźniki
place
50.587307, 19.059108Skopiowano do schowka
N50º35'14.305", E19º3'32.789"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Inne w kategorii: Architektura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.