Krzyż - Boża Męka na cmentarzu (ul. Ks. Janoszki)

Data powstania obiektu: 1870 r.

Postument: Podstawa złożona z trzech elementów na rzucie litery T, co uzyskano przez wycięcie przednich narożników. Dolny element niski, łączy się ze środkowym płytą o wklęsłym profilu. Środkowy element nieco węższy, z wyrytą na froncie datą 1870. Pomiędzy górnymi elementami podstawy gruba płyta o podwójnym profilu. Górna część podstawy zdobiona na froncie prostokątną płyciną o profilowanej krawędzi. W płycinie inskrypcja: Nieday Boże abym się chlubić miał jedno w krzyżu Pana naszego Jezusa Chrystusa Gal. VI 14. U dołu tej części podstawy zamocowana metalowa latarnia. Podstawa nakryta prostym, dwuwarstwowym gzymsem, od dołu zdobionym wolutami. Cokół znacznie węższy, w dolnej części i w górze obwiedziony listwami. Gzyms cokołu z płytkimi wygięciami, od dołu wielokrotnie profilowany. W polach wygięć ośmiolistne rozetki.

Figury: Dwie figury na gzymsie podstawy, na płaskich stopniach. Przy prawym boku Matka Boża z przechyloną głową, z rękami złożonymi do modlitwy. Przy lewym boku święty Jan Ewangelista, spogląda w górę, na krzyż, ręce ma złożone na piersiach. U stóp krzyża, na gzymsie cokołu postać Marii Magdaleny, siedzącej bokiem do krzyża.

Krzyż: Krzyż z ramionami zakończonymi w strzałkę. Figura Chrystusa kamienna, pełna, z rękami rozłożonymi szeroko, z zaciśniętymi dłońmi. Kamienny kartusz INRI w układzie pionowym, łamany, z odwiniętym dolnym brzegiem.

Otoczenie: Krzyż stoi pośrodku cmentarza, na skrzyżowaniu alejek. Jest podniesiony na trzech płytach. Obok betonowy kwietnik.

Źródło: przydrozne.eu

Zaktualizowano 5 lat temu

Dane teleadresowe

Ks. Janoszka 16
43-516 Zabrzeg
place
49.917560, 18.943425Skopiowano do schowka
N49º55'3.216", E18º56'36.33"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Przybliżona pozycja GPS
Miejsce/obiekt, którego dokładna pozycja nie jest ostatecznie ustalona (np. grób na rozległym cmentarzu, bez dokładnie określonej lokalizacji na tym cmentarzu).
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Kościół rzymskokatolicki

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.