Dom Turysty PTTK - Aries Hotel & SPA w Zakopanem
Dom Turysty PTTK w Zakopanem (obecnie Hotel Aries) został wzniesiony w latach 1949–1952 w stylu nowozakopiańskim według projektu Tadeusza Brzozy i Zbigniewa Kupca; ma bryłę czworościanu z dziedzińcem wewnątrz, przebudowany w latach 2012–2014 zatracił cechy stylowe. Oprócz bazy turystycznej Dom Turysty przez wiele lat pełnił również rolę placówki kulturalnej. W latach 1961–1977 mieścił się tu Klub Międzynarodowej Prasy i Książki oraz galeria sztuki współczesnej „Pegaz”. Odbywały się tu też spotkania kabaretów pod nazwą „Turniej o Złote Rogi Kozicy”. Ciekawostką miejsca jest sala restauracyjna, w której znajduje się plafon wyrzeźbiony przez Antoniego Kenara.
Dom Turysty PTTK w Zakopanem do 2012 r. był obiektem o największym dachu krytym gontem w Europie. Powierzchnia gontowego dachu wynosiła 6000 m². Od 10 kwietnia 2012 r. Dom Turysty jest wyłączony z eksploatacji z powodu prowadzonego generalnego remontu, który ma się zakończyć w 2014 r.
Źródło: wikipedia.pl
Dom Turysty w Zakopanem został zaprojektowany w 1951 roku przez ówczesnych profesorów Politechniki Wrocławskiej architektów Zbigniewa Kupca i Tadeusza Brzozę. Projekt ten uzyskał I nagrodę w konkursie architektonicznym SARP. W oparciu o projekt konkursowy przygotowano projekt realizacyjny, projekt wnętrz i sprawowano nadzór nad całością.
Jako placówka kulturalna Zakopanego mieścił galerię sztuki Pegaz, kabaret Zaskroniec. Tu odbywały się Konfrontacje Kabaretowe o Złoty Róg Kozicy. Wystrój wnętrza zawdzięcza artystom związanym z Zakopanem, m.in. Antoniemu Kenarowi i Władysławowi Hasiorowi.
W 2008 pojawiły się plany przebudowy Domu Turysty na hotel o wyższym standardzie. PTTK, właściciel obiektu porozumiał się w tej sprawie z angielskim inwestorem. Przebudowa obiektu na czterogwiazdkowy hotel rozpoczęła się w marcu 2012. Obiekt nie był wpisany na listę zabytków, a inwestor zdecydował się na przebudowę dachu i zastąpienie gontu innym materiałem.
Źródło: wikipedia.pl