Kościół pw. św. Katarzyny w Złotogłowicach
1126/66 z 8.02.1966
Kościół parafialny pw. św. Katarzyny w Złotogłowicach, z XV-XVI w. Pewien dokument z 1335 r. wymienia katolicki kościół pw. św. Katarzyny. W 1591 r. kościół został przyłączony do parafii św. Jakuba w Nysie i zarządzany przez jednego z kapłanów. Długi czas kościół był filią kościoła św. Jakuba; w 1921 r. powstała samodzielna parafia. Chór starego kościoła pochodził z końca średniowiecza, świątynia z drugiej poł. XVI w. została zburzona i w 1905 r. na miejscu dawnej wieży stanął nowy kościół. Podczas rozbiórki odkryto malarstwo ścienne „Maria w płaszczu łaski” – nad drzwiami do zakrystii, oraz stare sgraffito na ścianach zewnętrznych. Obraz z ołtarza głównego, znajdujący się wcześniej w posiadaniu nyskiego klasztoru Magdalenek, został przeniesiony do nowego kościoła. Dzwon z 1773 r. z barokowymi inskrypcjami został odlany w Kłodzku
Parafia św. Katarzyny Panny i Męczennicy w Złotogłowicach – rzymskokatolicka parafia położona w metropolii katowickiej, diecezji opolskiej, w dekanacie nyskim. Parafia św. Katarzyny Panny i Męczennicy w Złotogłowicach obejmuje swoim zasięgiem terytorium dwóch wsi: Złotogłowic i Hanuszowa. Na jej terytorium zamieszkuje obecnie około 830 wiernych.
Źródło: wikipedia.pl
Złotogłowice pojawiają się po raz pierwszy na karatach historii na początku XIV wieku. We wsi istniała parafia katolicka, która figurowała w rejestrze dziesięcin z 1335 roku. Dowiadujemy się z niego, że wchodziła ona wówczas w skład archiprezbiteratu nyskiego. W późniejszym okresie została ona zdegradowana do rangi filii parafii św. Jakuba w Nysie. W 1638 r. w Złotogłowicah ponownie przywrócono osobną parafię, jednak w 1810 ponownie ją zlikwidowano.
Ostatecznie 30 stycznia 1921 r. decyzją ordynariusza wrocławskiego, kard. Adolfa Bertrama przywrócono we wsi osobną parafię. Po zakończeniu II wojny światowej parafia znalazła się w granicach Polski i nowo powstałej diecezji opolskiej.
Źródło: wikipedia.pl