Krzyż pokutny w Żórawinie - zorawina strone cross 2014 p02
Krzyż pokutny w Żórawinie - zorawina strone cross 2014 p01
Data powstania obiektu: XIV-XVI w.

Krzyż pokutny w Żórawinie znajdujący się obecnie obok kościoła św. Trójcy w Żórawinie, choć dziś jest łatwo dostępny dla turystów, przez wiele lat jego losy pozostawały nieznane.

W swoich badaniach z 1923 roku, Max Hellmich umieścił żórawiński krzyż pokutny na mapie, opisując go jako stojący przy drodze do Żernik Wielkich. Niestety, po II wojnie światowej ślad po nim zaginął. Dopiero w 1999 roku, dzięki determinacji grupy pasjonatów, udało się odnaleźć górną część krzyża. Leżał on przy drodze, ukryty pod warstwą śmieci i roślinności.

Niestety, dolna część krzyża zaginęła bezpowrotnie. Przypuszcza się, że została wykorzystana jako materiał budowalny. Mimo to, odkryta część krzyża została uratowana i przeniesiona na nowe miejsce – teren przykościelny świątyni w Żórawinie. Dzięki temu zabytek jest dziś łatwo dostępny dla turystów, a umieszczona obok tablica informuje o jego burzliwych losach.

Odwiedzenie krzyża pokutnego w Żórawinie to doskonała okazja, aby poznać fragment historii tego miejsca i docenić wysiłki osób, które przyczyniły się do jego uratowania.

Uwaga: Monolitowy krzyż kamienny, możliwe, że późnośredniowieczny; krzyż opisywany jest często jako tzw. krzyż pokutny, jest to jednak tylko hipoteza nie poparta żadnymi dowodami lecz wyłącznie nieuprawnionym założeniem, że wszystkie stare kamienne monolitowe krzyże, są krzyżami pokutnymi (pojednania); w rzeczywistości powód fundacji krzyża może być różnoraki, tak jak każdego innego krzyża.

Źródło: zjk.centrix.pl

Zaktualizowano 7 dni temu

Dane teleadresowe

aleja Niepodległości 43
55-020 Żórawina
place
50.980101, 17.038811Skopiowano do schowka
N50º58'48.364", E17º2'19.72"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.