Kościół Świętej Trójcy w Żórawinie
A/1252/88 z dnia 29.03.1949
Kościół św. Trójcy w Żórawinie to niezwykłe połączenie historii, sztuki i architektury. Położony na malowniczej wyspie, otoczony tajemniczymi fortyfikacjami, ten zabytkowy obiekt zachwyca zarówno miłośników historii, jak i sztuki. Początki kościoła w Żórawinie sięgają XIV wieku. Jednak to w XVII wieku, dzięki gruntownej przebudowie, świątynia zyskała swój unikalny, manierystyczny charakter:
- Połączenie stylów: Gotycki szkielet kościoła harmonijnie współgra z renesansowymi elementami dekoracyjnymi, tworząc niezwykłą kompozycję.
- Fortyfikacje: Otaczające kościół ziemne fortyfikacje dodają mu tajemniczego charakteru i świadczą o jego obronnym przeznaczeniu.
- Wnętrze pełne sztuki: Bogate wyposażenie kościoła to prawdziwa uczta dla miłośników sztuki. Polichromie, rzeźby, witraże i zabytkowe meble tworzą niezwykłą atmosferę.
- Wybitni artyści: Przy tworzeniu wnętrza kościoła pracowali najlepsi artyści tamtych czasów, tacy jak Gerhard Hendrik, który stworzył wiele niezwykłych rzeźb.
Kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej wraz z dziełem budownictwa obronnego w Żórawinie został uznany za pomnik historii rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 marca 2024 r, które w życie weszło 20 marca.
Co warto zobaczyć?
- Manierystyczne portale: Zdobione bogatą ornamentyką i rzeźbami, są prawdziwą wizytówką kościoła.
- Polichromie: Niesamowite malowidła ścienne przedstawiające sceny biblijne i alegoryczne.
- Rzeźby: Bogate wyposażenie kościoła zdobią liczne rzeźby, w tym figury świętych i postaci biblijnych.
- Organy: Zabytkowe organy, które zachwycają swoim dźwiękiem.
- Fortyfikacje: Spacerując wokół kościoła, można podziwiać pozostałości dawnych fortyfikacji.
Dlaczego warto odwiedzić kościół w Żórawinie?
- Unikalność: To jeden z najcenniejszych zabytków w Polsce.
- Atmosfera: Spokój i cisza sprzyjają refleksji i kontemplacji.
- Historia: Możliwość przeniesienia się w czasie i poznania historii tego miejsca.
- Sztuka: Bogate wyposażenie kościoła to prawdziwa uczta dla miłośników sztuki.
- Piękne widoki: Okolice kościoła są niezwykle malownicze.
Ciekawostki:
- Kościół został wpisany na listę Pomników Historii.
- W kościele znajdują się grobowce fundatorów.
- W przeszłości kościół pełnił funkcję obronną.
- Świątynia jest miejscem wielu wydarzeń kulturalnych.
Źródło: zabytek.pl
Kościół dokumentarnie poświadczony w 1335 roku, jako „ecclesia de Sorauina”. W 2. połowie XIV wieku wzniesiono wieżę, ok. 1400 – gotyckie mury obwodowe nawy i prezbiterium. W latach 1600-1608 dokonano rozbudowy gotyckiej świątyni w stylu manierystycznym na wzorcowy, protestancki kościół dla planowanego miasta, z fundacji i na koszt czołowej osobistości dworu praskiego, powiernika Rudolfa II, radcy cesarskiego Adama von Hanniwaldta (1567-1621). Po zabraniu w 1654 roku protestantom świątyni sporządzono protokół, w którym szczegółowo opisano wystrój i wyposażenie, co miało na celu ochronę własności kościelnej. Komisarze Cesarskiej Komisji Redukcyjnej wyrazili w nim swój podziw, stwierdzając, że „nie widzieli dotąd tak pięknie, podług reguł sztuki i według porządku, zbudowanej” świątyni, a jej bogactwo „pióro zaledwie było w stanie odtworzyć” (tłumaczenie i cytat z łacińskiego tekstu: P. Oszczanowski, Casus Żórawiny. Kościół Trójcy Świętej w Żórawinie około 1600 roku, Wrocław 2007, s. 38).
Wnętrze kościoła odnowiono w latach 1759-60, wtedy prawdopodobnie zamalowano manierystyczne polichromie. W 1905 roku, wg projektu i pod nadzorem konserwatora zabytków prowincji Ludwiga Burgemeistra, rozpoczęto generalny remont, między innymi wzmocniono sklepienia i odnowiono sgraffita zdobiące szczyty elewacji. W 1911 roku odsłonięto i dokonano konserwacji malowideł na sklepieniu, prace prowadził profesor wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, malarz i konserwator Joseph Langer wraz ze współpracownikami.
Kościół nie doznał uszczerbku w wyniku II wojny światowej. W latach 1952-96 był nieużytkowany, a od 1966 roku, po przejęciu przez Muzeum Śląskie we Wrocławiu, zostały rozpoczęte prace remontowe i konserwatorskie z przeznaczeniem na Muzeum Manieryzmu, którego ostatecznie nie utworzono. W 1995 roku Muzeum Narodowe przekazało nieruchomość parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Żórawinie. Rekonsekracja kościoła miała miejsce 25 grudnia 2001 roku i od tego czasu jest on powszechnie dostępny. W 2019 roku rozpoczęto kompleksowy remont i konserwację kościoła.
Na początku XVII wieku, również na zlecenie Adama von Hanniwaldta, architekt Hans Schneider z Lindau, całość założenia złożonego z kościoła i dworu (niekiedy identyfikowanego jako plebania) otoczył nowoczesnymi fortyfikacjami bastionowymi typu niderlandzkiego. Wymagało to regulacji rzeki Żurawki i wykopania kanału, dzięki któremu budowle znalazły się na wyspie o brzegach umocnionych usypanym z ziemi wysokim wałem i narożnymi bastionami z pochylniami artyleryjskimi. Dwór już w połowie XVII wieku przerobiono na browar, a w latach 80. XIX stulecia rozebrano. Relikty budowli zostały odkryte podczas badań archeologicznych przeprowadzonych w latach 1980-1981. W tym samym czasie zakończono konserwację ziemnych umocnień i fosy.
Źródło: zabytek.pl