Miejski Ośrodek Kultury w Żorach

Data powstania obiektu: 2000 r.
Opis
Historia żorskiego MOK-u – głównego animatora życia kulturalnego w mieście – sięga roku 1956. Placówka zajmuje się organizowaniem imprez miejskich, prowadzeniem kół zainteresowań, zespołów. W jej ramach działa również scena teatralna na Starówce.

Miejski Ośrodek Kultury jest samorządową instytucją kultury prowadzącą działalność w zakresie tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury, której organizatorem jest miasto Żory.

MOK realizuje działania w dziedzinie wychowania, edukacji, tworzenia i upowszechniania kultury, upowszechniania historii miasta i regionu. Zgodnie ze statutem, jego podstawowym celem jest pozyskiwanie i przygotowanie społeczeństwa do aktywnego uczestnictwa w kulturze, współtworzenie jej wartości oraz działalność koordynacyjna w tym zakresie. W związku z powyższym, podstawowe zadania Miejskiego Ośrodka Kultury obejmują:

  • rozpoznawanie i rozbudzanie zainteresowań i potrzeb kulturalnych,
  • przygotowanie do odbioru i tworzenie wartości kulturalnych,
  • kształtowanie wzorów aktywnego uczestnictwa w kulturze,
  • wyświetlanie filmów, 
  • działalność wydawniczą, 
  • sprawowanie mecenatu nad działalnością kulturalną.

Zadania te realizowane są m.in. poprzez organizowanie zespołowego uczestnictwa w kulturze, różnorodnych form edukacji kulturalnej, imprez kulturalnych, form indywidualnej aktywności kulturalnej oraz poprzez prowadzenie dyskusyjnych klubów filmowych.

MOK prowadzi również działalność instruktażowo-metodyczną wobec innych placówek kulturalno-oświatowych na terenie miasta.

Miejski Ośrodek Kultury realizuje swoje cele i zadania w ramach kilku jednostek organizacyjnych: Domu Kultury i Sali Projekcyjnej położonych w dzielnicy Śródmieście, trzech świetlic znajdujących na terenie dzielnic: Rowień, Osiny oraz Kleszczów, jak również dwóch klubów: „Wisus” w dzielnicy Sikorskiego i „Rebus” w dzielnicy ks. Władysława.

W ramach Miejskiego Ośrodka Kultury prowadzony jest szereg stałych zajęć o różnorodnej tematyce związanej ze sztuką, kulturą, nauką i rekreacją. W ramach placówki istnieje wiele zespołów, w tym m.in. formacja paradowa „Żorskie Mażoretki”, zespół pieśni i tańca ludowego „Żory”, formacja tańca nowoczesnego „Wirus”, dziecięcy zespół piosenki i tańca „Wesołe Nutki”, zespół dziecięcy „Taaka Kropa”, Żorska Orkiestra Rozrywkowa, młodzieżowy chór „Voce Segreto”, Akademicka Formacja Muzyczna oraz ludowe zespoły śpiewacze „Osiny”, „Rojanki” i „Jagoda”. Jak na animatora kultury przystało, placówka angażuje się w organizowanie wszelkiego rodzaju imprez odbywających się w Żorach. Stałymi propozycjami programowymi są: Koncert Sylwestrowy na rynku, Wojewódzki Przegląd Pieśni „Bóg się rodzi”, Międzynarodowy Festiwal Gitarowy, Easy Jazz Festiwal, Żorska Wiosna Młodości, Międzynarodowy Festiwal Folkloru i Mażoretek, Festiwal SARI, Młoda Żorska Scena Rockowa „Rock Łączy” czy Żorski Przegląd Chórów.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

W 1956 r. do życia powołany został Powiatowy Dom Kultury, którego siedzibą stał się odbudowany po zniszczeniach wojennych dom przy ulicy Dolne Przedmieście. Od samego początku prowadził on bardzo szeroką działalność. Już w drugim roku istnienia, w jego ramach funkcjonowały dwie orkiestry i zespól teatralny. Koncertował także kwartet męski i zespół żeński, działał klub modelarstwa, fotograficzny, sekcja szachowa, Klub Inteligencji oraz zespól taneczny, drużyna harcerska, klub turystyczny i teatrzyk dziecięcy. Lata 60. przyniosły dalszy rozwój placówki. PDK stało się ważnym elementem życia kulturalnego i społecznego w mieście.

W 1963 r. Powiatowy Dom Kultury zmienił swoją nazwę na Miejski Dom Kultury, który od tamtej pory systematycznie się rozwijał. W latach 90. MOK stał się prężnym organizatorem i koordynatorem wszystkich działań na terenie Żor. Prowadził działalność merytoryczną w świetlicach sołeckich w Osinach, Kleszczowie i Rowniu oraz zaczął współfinansować kluby osiedlowe. Był organizatorem imprez cyklicznych, takich jak: Festiwal SARI, Festiwal Gitarowy, Plener Malarski i Fotograficzny, Żorska Wiosna Młodości, przeglądów chórów, zespołów rockowych, festynów i koncertów. Prezentowane były wystawy poplenerowe, fotograficzne, okolicznościowe. Nasiliła się działalność związana z edukacja regionalną. Od maja 1992 r. MOK wydaje „Nową Gazetę Żorską”, a w 1995 r. ukazał się pierwszy „Kalendarz Żorski”.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Uwagi

Muzeum Miejskie mieści się w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury. Na I piętrze znajduje się Dział Historii i Kultury Regionu oraz galeria, na poddaszu mieszczą się pomieszczenia biurowe (gabinet dyrektora, sekretariat, pracownia plastyczna) oraz Dział Kultur Pozaeuropejskich, natomiast w drugiej części budynku (za salą teatralną MOK) w pomieszczeniu nr 34 na II piętrze mieści się biblioteka.

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Dolne Przedmieście 1
44-240 Żory
Tel.: 32 434 19 93, 32 434 24 36
Fax: 32 434 53 90
place
50.047178, 18.697758Skopiowano do schowka
N50º2'49.841", E18º41'51.929"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Toaleta
Miejsce/obiekt posiadające na swym terenie bezpłatną lub płatną toaletę.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny