Muzeum Miejskie w Żorach

Data powstania obiektu: 2000 r.
Opis

Muzeum Miejskie w Żorach jest powołaną do życia w 2000 r. miejską instytucją kultury. Jego kluczowe zadania obejmują:

  • gromadzenie dóbr kultury z zakresu: archeologii, historii, etnografii i sztuki z terenu Żor i okolic a także kultur  pozaeuropejskich;
  • katalogowanie i naukowe opracowywanie zgromadzonych muzealiów;
  • przechowywanie gromadzonych dóbr kultury w warunkach zapewniających im właściwy stan zachowania i bezpieczeństwo oraz magazynowanie ich w sposób dostępny do celów naukowych;
  • zabezpieczenie i konserwację muzealiów oraz w miarę możliwości zabezpieczenie stanowisk archeologicznych;
  • urządzanie wystaw;
  • organizowanie i prowadzenie badań, ekspedycji naukowych oraz prac wykopaliskowych;
  • prowadzenie działalności edukacyjnej;
  • udostępnianie zbiorów do celów naukowych i edukacyjnych;
  • zapewnianie właściwych warunków zwiedzania i korzystania ze zbiorów;
  • prowadzenie działalności wydawniczej;
  • organizowanie imprez kulturalnych;
  • promocję samego muzeum i miasta.

Zbiory Muzeum Miejskiego w Żorach są podzielone na dwa działy merytoryczne. Pierwszy w z nich to Dział Historii i Kultury Regionu, którego ekspozycja dotyczy historii, życia codziennego, sztuki Żor i regionu, a prezentowana jest na następujących wystawach stałych:

  • stała ekspozycja etnograficzna „W śląskim domu” – stylizowana na wnętrze śląskiej izby sala pokazuje sposób życia Ślązaków w I poł. XX w.;
  • stała ekspozycja historyczna „Z historii miasta i rzemiosła” – prezentuje eksponaty dotyczące historii Żor od czasów średniowiecznych aż po lata 70. XX w. 

Drugi dział to Dział Kultur Pozaeuropejskich. Pomimo, iż zawiera on kolekcję znacznie mniejszą, związaną z wybranymi kulturami Afryki Zachodniej, to jest znakiem rozpoznawczym żorskiego muzeum. Zbiory afrykanistyczne jako jedne z nielicznych w Polsce przyciągają wielu zainteresowanych afrykańską kulturą, a sama kolekcja, dzięki prowadzonym przez muzeum wyprawom naukowo-badawczym, jest stale powiększana. Obecnie stanowi ona największą tego typu kolekcję w południowej Polsce.  

Poza wystawami stałymi, Muzeum Miejskie organizuje wiele wystaw czasowych, o różnej tematyce, związanej bezpośrednio lub pośrednio z działalnością dwóch działów merytorycznych.

Na koniec warto dodać, iż muzeum prowadzi szeroką działalność edukacyjną. Organizowane przez placówkę lekcje umożliwiają dzieciom i młodzieży szkolnej poznanie przeszłości miasta i jego zabytków, dostarczają wiedzy i informacji na temat krajów pozaeuropejskich, pomagają kształtować tolerancyjne podejście do odmienności kulturowej, zachęcając jednocześnie do poszukiwania podobieństw i rozumienia różnic kulturowych. Przyczyniają się także do pielęgnowania i promowania zwyczajów i obrzędów śląskich, a także rozbudzania ciekawości poznawczej.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Muzeum Miejskie powstało 28 grudnia 2000 r. z inicjatywy władz miasta Żory, osób indywidualnych skupionych wokół Towarzystwa Miłośników Miasta Żory oraz ówczesnego dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury Lucjana Buchalika. Placówka przejęła zbiory istniejącej wcześniej izby regionalnej oraz część prywatnych zbiorów afrykanistycznych, które były podstawą wydzielenia dwóch działów merytorycznych: Działu Historii i Kultury Regionu oraz Działu Kultur Pozaeuropejskich. Warto tutaj dodać, iż zbiory te gromadzone były już od lat 70. XX w.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Muzealna 1/2
44-240 Żory
Tel.: +48 32 43 43 714
place
50.046244, 18.691014Skopiowano do schowka
N50º2'46.478", E18º41'27.65"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Toaleta
Miejsce/obiekt posiadające na swym terenie bezpłatną lub płatną toaletę.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Na deszcz
Miejsce/obiekt, który charakteryzuje się możliwością zwiedzania niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).