Bitwa o krowę w Białogardzie
Jedna z bardziej spektakularnych imprez w Białogardzie, będąca jego wizytówką. Impreza ta znajduje swoje źródło w dawnych dziejach ziemi świdwińskiej, kiedy to 15 lipca 1469 roku miała miejsce krwawa bitwa pomiędzy mieszkańcami Świdwina i Białogardu. Powodem konfliktu był spór o krowę zagarniętą właścicielowi świdwińskiemu przez białogardzian. Dokładnie pięćset lat po tym zatargu, w celu upamiętnienia tego historycznego wydarzenia, odbył się pierwszy wielki turniej pod nazwą „Bitwa o Krowę”, z inicjatywy ówczesnego instruktora Powiatowego Ośrodka Kultury – Leona Zdanowicza. Od tego czasu rokrocznie impreza odbywa się naprzemiennie w Świdwinie i Białogardzie, a symboliczne trofeum stanowią pięknie spreparowane krowie rogi, które zdobią siedzibę zwycięskiej drużyny, do czasu kolejnej bitewnej potyczki. Program „Bitwy o Krowę” oferuje widzom co roku szereg ciekawych atrakcji, do których należą między innymi ćwiczenia z białą bronią, turnieje łucznicze, inscenizacje bitewne, potyczki rycerskie, a także pokazy zabaw plebejskich i średniowiecznych tańców.
Głównym punktem programu jest turniej wojów rozgrywany pomiędzy drużynami Świdwina i Białogardu. Składa się z kilkunastu konkurencji sprawnościowych, z których wyróżnić warto strzelanie z łuku i kuszy oraz rzut oszczepem i toporem do celu. Całość imprezy, która utrzymana jest w klimacie czasów średniowiecznych, idealnie wkomponowuje się w scenerię zamkową, która dodaje wydarzeniu specyficznego uroku i atrakcyjności. „Bitwa o Krowę” cieszy się dużą popularnością i zainteresowaniem wśród mieszkańców obu miast oraz turystów i co roku przyciąga liczne grono odbiorców.
Na uwagę zasługuje fakt, iż „Bitwa o Krowę” w 2006 roku została nagrodzona nominacją w kategorii produkt turystyczny województwa zachodniopomorskiego przez kapitułę na czele z Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego prof. Zygmuntem Meyerem. Nagrody przyznano jedynie trzem imprezom w skali województwa, co świadczy o ogromnym wyróżnieniu.
Źródło: zamek.swidwin.pl
Wojna o krowę zwana też bitwą o krowę lub krowią wojną – zatarg pomiędzy mieszkańcami Świdwina i Białogardu o krowę. 15 lipca 1469 mieszkańcy Białogardu pod przywództwem wójta Karstena z Oparzna ruszyli zbrojnie na Świdwin. Świdwinianami dowodził Krzysztof Poleński. Do potyczki doszło koło wsi Długie na granicy pomorsko-marchijskiej w rejonie Lasu Łęgowskiego (pagus Langum). Według relacji jednego ze świadków:
Zginęło 300 białogardzian, a 100 dalszych dostało się do niewoli. Mieszkańcy Świdwina zdobyli chorągiew Białogardu i 300 wozów z łupami.
Od roku 1969 (czyli od pięćsetnej rocznicy wydarzenia), rokrocznie w czerwcu, na przemian w Białogardzie i Świdwinie na pamiątkę tego zdarzenia obaj burmistrzowie organizują zawody sprawnościowe pomiędzy mieszkańcami obu miast. Konkurencje nawiązują do czasów średniowiecznych – ścinanie toporem drewnianego niedźwiedzia, strzelanie z łuku, rzut toporem do celu i inne. Zwycięzca na okres roku wchodzi w posiadanie krowich rogów. Festyn kończy uczta – wołowiny dostarcza Białogard, zaś piwa – Świdwin.
Inicjatorem imprezy był Leon Zdanowicz ze świdwińskiego Powiatowego Domu Kultury.
Źródło: wikipedia.pl