Dawna Przędzalnia Lnu i Fabryka Braci Deutsch w Bielsku-Białej

Data powstania obiektu: 1890 r.
Opis

Budynek dawnej Przędzalni Lnu i Fabryki Braci Deutsch w Bielsku-Białej.

Historia

Dwaj żydowscy fabrykanci Maurycy i Juliusz Deutsch w dniu 14 października 1890 r. założyli firmę o nazwie „Bracia Deutsch”. Początkowo była to przędzalnia lnu i fabryka wyrobów jutowych na bazie lnu i konopi ciągnąca się wzdłuż obecnej ul. Grażyńskiego. Rozwijając potencjał produkcyjny, w 1898 r. uruchomili przędzalnię wigonii i tkalnię techniczną, a w następnych latach produkcję nici konopnych, płócien, sienników, pasów pędnych z sierści wielbłądziej, ceraty i linoleum.

W pierwszym etapie jej istnienia zatrudniano 150 pracowników, by w 1935 r. osiągnąć stan załogi 2400 robotników i 167 urzędników. W tym też roku zakład przekształcono w spółkę akcyjną o nazwie Zakłady Przemysłowe Włókiennicze „Lenko” S.A. W okresie międzywojennym należały do największych fabryk włókiennych Bielskiego Okręgu Przemysłowego i jednych z większych w Polsce. Późniejszy zakład B, mieszczący się przy ul. Mostowej (obecne tereny Centrum Handlowego Sfera), powstał w 1867 r. jako Przędzalnia Neumanna, która w 1895 r. wchłonęła firma „C.B. Schneider und Co”, a następnie w 1903 r. kartel wiedeński pod nazwą „Unia” Spółka Akcyjna Przemysłu Jutowego. Kartel produkował głównie wyroby z juty.

Podczas II wojny światowej początkowo zarządzane były komisarycznie, później weszły w skład firmy niemieckiej „Jute-Spinnerei und Weberem Bremę i „Jute-Union, Wanke, Kerth und Cudzy". Generalnie produkcję przestawiono pod potrzeby armii niemieckiej.

Po zakończeniu działań wojennych całość upaństwowiono i jako Bielskie Zakłady Przemysłu Lniarskiego „Lenko” zajmowały się produkcją przędzy jutowej i konopnej oraz tkanin i worków jutowych na bazie polskiego lnu i konopi.

W 2004 r. właścicielem większości akcji przedsiębiorstwa został jeden z największych przetwórców tworzyw sztucznych w Europie - grupa MARMA Polskie Folie.

Źródło: polskaniezwykla.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Stefana Okrzei 2
43-300 Bielsko-Biała
place
49.830149, 19.048780Skopiowano do schowka
N49º49'48.536", E19º2'55.608"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Zabytek techniki
Miejsce/obiekt zaliczone w skład zabytków techniki.
Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.

Inne w kategorii: Architektura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.