Kaplica Matki Bożej Anielskiej w Bochni

Nr w rejestrze zabytków:
A-424 z 1.10.1998
Data powstania obiektu: 1854 r.
Opis

"W uroczym zakątku wśród pól i łąk, nieopodal malowniczego zagajnika porośniętego akacjami, kasztanowcami i lipami, wypływa źródełko, które nigdy nie zamarza, ani nie wysycha...Woda ze źródełka charakteryzuje się znakomitymi walorami smakowymi, o czym świadczą ustawiające się przy nim, od niepamiętnych czasów, kolejki bochnian czerpiących doskonałą wodę." - pisze w swojej książce Jan Flasza.

Tuż przy źródełku w latach 1854-56 bracia Michał, Wincenty i Tomasz Łosikowie ufundowali budowę kaplicy Matki Boskiej Anielskiej na Murowiance. W ludowo-barokowym ołtarzu głównym umieszczona jest kopia rzeźby Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Oryginał znajduje się w pobliskim kościele św. Jana Nepomucena. Dwa boczne ołtarze ludowo-klasycystyczne pochodzą z 1 połowy XIX stulecia. W lewym znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w typie Śnieżnej, a w prawym – św. Wojciecha. Ściany zdobi cykl czternastu obrazów ludowych o nazwie „Taniec Śmierci”. Niedawno kaplica została wyremontowana i rozbudowana przez obecnego proboszcza, ks. Kazimierza Kapcię – dobudowano zakrystię i plac z kostki brukowej. Niektórzy uważają, że po remoncie to miejsce straciło swój niepowtarzalny, mistyczny charakter. Kapliczka jest oddalona od centrum miasta o około 2 km, a od ul. Brzeźnickiej – o około 300 m. 

Źródło: wikipedia.pl

Uwagi

W maju sprawowane są tu nabożeństwa o godzinie 19:00. W sezonie letnim w każdy czwartek odbywa się Msza Święta o 18:30, a w pierwszą niedzielę każdego miesiąca Apel Jasnogórski.

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Brzeźnicka 55d
32-700 Bochnia
place
49.96383904825676, 20.450498601204796Skopiowano do schowka
N49º57'49.821", E20º27'1.795"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.