Drewniany kościół pw. św. Stanisława Biskupa w Brzeźnicy
A-62 z 23.11.1968; A-63 z 9.04.1960 (dzwonnica)
Kościół świętych Piotra i Pawła i św. Stanisława Biskupa – rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w Brzeźnicy w powiecie bocheńskim województwa małopolskiego.
Jest to drewniana, orientowana, barokowa świątynia. Wybudowana w 1632 na miejscu poprzedniej, która spłonęła. Konsekrowana została w 1635 przez biskupa Tomasza Oborskiego.
Kościół jest jednonawowy z zamkniętym trójbocznie prezbiterium węższym od nawy. Kruchty od zachodu i południa. Dwuspadowy dach nad nawą, zwieńczony sygnaturką i wielospadowy nad prezbiterium.
W ołtarzu głównym obraz św. Andrzeja Boboli, oraz wysuwany obraz przedstawiający św. Stanisława wskrzeszającego Piotrowina, namalowany przez Małgorzatę Artwińską w 1915, jako wotum dziękczynne za ocalenie wsi od skutków I wojny światowej. Przed nim figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, po bokach figury ewangelistów, w zwieńczeniu św. Andrzej Bobola. Ołtarz wykonany w 1776 przez P. Korneckiego.
Przy lewej ścianie w bocznym ołtarzu figura św. Józefa, po bokach figury św. Kingi i św. Dominika a w zwieńczeniu św. Mikołaj. W prawym ołtarzu bocznym figura Serce Jezusa, po bokach figury świętych Piotra i Pawła a w zwieńczeniu obraz św. Jana Kantego.
Strop płaski, pokryty w 1899 roku polichromią: nad prezbiterium wyobrażającą Świętą Trójcę, nad nawą Ostatnią Wieczerzę.
Ambona pochodzi z XVIII wieku, organy z XVII. Z poprzedniej świątyni zachowała się gotycko–renesansowa (z XVI wieku) chrzcielnica.
Przed kościołem znajduje się wolnostojąca, drewniana dzwonnica, z gotyckimi dzwonami.
Źródło: wikipedia.pl
Dawny kościół pod wezwaniem świętego Piotra
Był to drewniany kościółek wybudowany na podwyższeniu terenu. Wokół świątyni znajdował się cmentarz. Prawdopodobnie leżał on na miejscu obecnego kościoła pw św. Stanisława. Został wybudowany przed 1078. Tę tezę potwierdza miejscowa legenda, oparta na podaniu Jana Długosza według której biskup krakowski przybył do Brzeźnicy, aby poświęcić nowy kościół. Kościół dodał jako patrona św. Pawła. Jedynym zachowanym przedmiotem jest gotycko-renesansowa chrzcielnica. Kolejno właścicielami kościoła byli: Jan z Brzeźnicy (1078-1100); Zakon Bożogrobowców; klasztor w Staniątkach (1238-1534); Piotr Kmita (1534-1539); Lubomirscy (1539-1630).
Źródło: wikipedia.pl