Kościół pw. św. Augustyna w Borucinie

Data powstania obiektu: 1905 r.
Opis

Parafia św. Augustyna w Borucinie – rzymskokatolicka parafia znajdująca się w Borucinie. Parafia należy do dekanatu Pietrowice Wielkie i diecezji opolskiej.

 

Historia

Historia kościoła p.w. św. Augustyna w Borucinie jest stosunkowo krótka, ponieważ sięga 1894 r. kiedy hrabia Lichnowski podarował wsi 6 morgów pola, aby na niej wybudować szkołę, kościół, plebanię i cmentarz. Ponadto przekazał na ten cel darowiznę w wysokości 15 000 marek. Do realizacji planów, sporządzając odpowiedni projekt przyszłej świątyni, przystąpiono w 1899 r. Na przyszłym placu kościelnym w 1904 roku rozpoczęło się wypalanie cegły, a 28 sierpnia 1904 roku (w dniu św. Augustyna) położony został kamień węgielny. Stan surowy budowli osiągnięto w 1905 roku, a w kwietniu 1906 r. poświęcono powstałą neogotycką budowlę. Nastąpił okres wyposażania wnętrza, które zlecono firmom Weffers z Kolonii, Meyer z Monachium oraz rzemieślnikom z Ołomuńca.

Interesujący los spotkał dzwony świątyni, które na przestrzeni ponad stuletniej historii trzykrotnie wymieniano. Pierwszy raz nastąpiło to 13 lipca 1917 r., kiedy na wniosek ówczesnej władzy państwowej zdemontowano i przeznaczono je na cele wojenne. W 1927 r. dzięki hojności mieszkańców zakupiono i poświęcono dwa nowe dzwony, które również nie miały szczęścia być długo na wieży kościelnej, ponieważ w połowie marca 1941 r. okupant niemiecki zajął je na cele wojenne. Po drugiej wojnie światowej po raz kolejny zakupiono nowe dzwony, których powieszenie na zniszczonej po wojnie wieży nie było możliwe. Postanowiono więc zabudować je na sąsiedniej dzwonnicy cmentarnej. Dopiero w 2013 roku zabrzmiały nad Borucinem kościelne dzwony, które zakupione zostały dzięki inicjatywie społecznej mieszkańców. Jeden, dochowując tradycji poświęcono św. Józefowi, a drugi papieżowi Janowi Pawłowi II.

Źródło: polskaniezwykla.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Bończyka 15
47-470 Borucin
place
50.006170, 18.154072Skopiowano do schowka
N50º0'22.212", E18º9'14.659"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.