Dawny folwark w Bukowcu
468/A/04 z 13.12.2004
Okazałe klasycystyczne zabudowania gospodarcze w Bukowcu wybudowano na początku XIX w. Po śmierci hrabiego von Redena w roku 1815, zarządzany przez hrabinę folwark doskonale prosperował i przynosił duże dochody. Co więcej, Fryderyka przez 39 lat sama zajmowała się majątkiem, dostarczała lniane tkaniny na potrzeby armii, warzyła piwo, prowadziła hodowlę krów rasowych, uprawiała drzewa i krzewy, eksperymentowała z nowymi gatunkami zbóż. W skład majątku wchodziły również stawy hodowlane.
Na folwark składają się: Dawny Browar, Budynek Zarządu, Stodoła oraz usytuowane za pałacem, Owczarnia i Obora, zwana „Podkową”.
BROWAR
Dawny Browar został wzniesiony wzdłuż drogi gminnej, niemalże naprzeciwko pałacu. Jego przyziemie wypełniono jednoprzestrzennym wnętrzem, w którym znajdowały się kadzie do warzenia piwa. Po 1900 r. budynek stracił funkcje browarnicze i został przekształcony w gospodę. Dziś mieści się tu Muzeum Tajemniczy Las.
GOSPODA
Dawna Gospoda po wybudowaniu na pocz. XIX w. połączona była z Browarem. Obecnie jest to zmodernizowany po wojnie, trzykondygnacyjny budynek mieszkalny pozostający w rękach prywatnych.
BUDYNEK ZARZĄDU
Budynek Dawnego Zarządu to obiekt, któremu przypisywano różne funkcje, również uzdrowiskowo-gościnne. Przede wszystkim była to jednak siedziba zarządu majątku ziemskiego. Dziś mieszczą się tu przytulne apartamenty dla chętnych odpocząć w zaciszu parkowym.
STODOŁA
Artystyczna Stodoła, wybudowana około 1800 r. do lat powojennych XX w. pełniła funkcję budynku gospodarczego. Obecnie mieści się w niej Kawiarenka, Muzeum W Dolinie Pałaców i Ogrodów oraz sala koncertowa.
OBORA
Obora to trójskrzydłowy budynek administracyjno-gospodarczy, zwany dziś „Podkową”. Niegdyś to właśnie on stanowił zasadniczy element kompozycyjny układu folwarku. Od strony dziedzińca galeria nawiązywała do stylu palladiańskiego i tworzyła niespotykany w zabudowaniach gospodarczych efekt estetyczny. W najbliższych latach planowana jest rewitalizacja obiektu.
OWCZARNIA
Dawna Owczarnia – dziś Centrum Kulturalno-Edukacyjne im. Piotra Napierały. W budynku mieści się duża sala wielofunkcyjna, szereg pracowni warsztatowych oraz zaplecze noclegowe.
Źródło: ornamentalfarm.pl