Dawny ratusz w Chorzowie Batorym
We współczesnym Chorzowie zachowało się kilka budynków, które albo wciąż pełnią, albo niegdyś pełniły funkcję siedziby władz miasta. Jeden z takich, okazałych gmachów, odnajdziemy w południowej dzielnicy miasta, która pierwotnie była wsią Hajduki, później została przemianowana na Hutę Bismarcka, w 1923 roku powróciła do nazwy Wielkie Hajduki, by wreszcie stać się Batorym. Ratusz wzniesiono w 1910 roku, w stylu neobarokowym.
Chorzów, jedno z największych miast Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, rozciąga się pomiędzy Katowicami (na wschodzie), a Bytomiem (na zachodzie). Miasto ukształtowało się dopiero w pierwszej połowie XX wieku, kiedy to połączono w jeden organizm kilka samodzielnych miejscowości: pamiętające czasy średniowieczne Chorzów i Maciejkowice oraz XIX-wieczną osadę przemysłową Królewska Huta. Z czasem Chorzów powiększono jeszcze o teren dużej gminy Wielkie Hajduki, czyli o dzisiejszą dzielnicę Batory. Historia tej ostatniej miejscowości rozpoczęła się w XVI wieku, gdy funkcjonowały obok siebie dwie rolnicze wioski - Hajduki Górne i Dolne. W 1873 roku na ich terenie władze pruskie uruchomiły dużą Hutę „Bismarck”. Cesarz Niemiec, Wilhelm II zdecydował się wówczas połączyć Hajduki w nową gminę, o nazwie Huta Bismarcka.
Na początku ubiegłego wieku postanowiono wznieść w Hucie Bismarcka okazały ratusz gminny. Stanął on w 1910 roku, przy obecnej ul. Ratuszowej 3. Nawiązuje wyglądem do barokowej architektury pałacowej - gmach postawiono bowiem na planie litery U, wymurowano trzy kondygnacje i przykryto dachem mansardowym z lukarnami. Najefektowniej prezentuje się umieszczony w fasadzie głównej trójosiowy pseudoryzalit, z ozdobnym portalem, który flankują dwie ładne kolumny, o głowicach naśladujących porządek joński. Dach zaś wieńczy, znajdująca się na osi budynku, wieżyczka widokowa. W 1922 roku tereny gminy Huta Bismarcka znalazły się w granicach odrodzonej Polski. Rok później jej nazwę zmieniono na Wielkie Hajduki. Utrzymała się ona do 1939 roku, kiedy Wielkie Hajduki włączone zostały w granice Chorzowa i stały się Batorym - jedną z dzielnic miasta.
Źródło: slaskie.travel